15 lipca Światowym Dniem bez Telefonu Komórkowego
W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez naszego telefonu. W końcu to on jest naszym centrum komunikacji ze światem. Wymienianie wiadomości, sprawdzanie informacji czy dostęp do rozrywki takiej jak muzyka i filmy to coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Warto jednak pamiętać, że używanie smartfona w nieodpowiednich okolicznościach może nieść za sobą tragiczne skutki. Impuls do zrobienia sobie przerwy od komórki może dać dzisiejsze święto.
Skupienie to podstawa bezpieczeństwa
Według danych CBOS z 2017 roku aż 23% osób ankietowanych było świadkami sytuacji, w których kierowca czytał SMS-y czy maile 1. Mimo, że podczas korzystania z komórki w trakcie jazdy wydaje nam się, że mamy pełną kontrolę nad pojazdem, to w rzeczywistości patrzenie w ekran odwraca naszą uwagę od sytuacji na jezdni czy przejściu przez tory. Nie jesteśmy w stanie zareagować odpowiednio szybko na zbliżające się niebezpieczeństwo. Trzymając telefon w jednej ręce podczas jazdy samochodem, tracimy również pełną kontrolę nad kierownicą. Gdy prowadzimy auto, przede wszystkim powinniśmy się skupić na drodze, a wszystkie rozpraszacze, takie jak smartfon, powinniśmy wyciszyć. Potwierdzają to badania dotyczące używania telefonu komórkowego za kierownicą przeprowadzone przez mieszczące się w Wielkiej Brytanii IAM RoadSmart2. Okazuje się, że podczas pisania SMS-a czy też przeglądania social mediów czas naszej reakcji wydłuża się o ponad 37%. Z kolei według Institute of Advanced Motorists ten wskaźnik jest nawet wyższy, niż w przypadku spożycia alkoholu, gdzie szybkość reakcji spada o 10-30%.
Rozważne korzystanie z telefonu nie dotyczy jedynie kierowców pojazdów. Piesi również powinni mieć oczy dookoła głowy, kiedy przechodzą przez jezdnie lub przejazd kolejowo-drogowy.
Muzyka zagłusza percepcję otoczenia
Wjeżdżając na przejazdy kolejowo-drogowe lub przechodząc przez nie, powinniśmy wyłączyć muzykę i skupić się wyłącznie na otoczeniu. Współczesne pociągi nie wydają tak dużego hałasu jak kiedyś, przez co trudniej usłyszeć ze słuchawkami w uszach zbliżającego się kolosa. Znajdzie się też sporo młodych osób, dla których sesja zdjęciowa lub zrobienie selfie na torach będzie świetnym pomysłem – nic bardziej mylnego. Okolice infrastruktury kolejowej to miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. W Polsce przepisy pozwalają na budowanie przejazdów na liniach kolejowych, po których pociągi mogą jeździć max. 160 km/h, a droga hamowania pociągu jest równa długości aż 13 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że pociąg porusza się po szynach więc maszynista nie może niczego ominąć. Musi liczyć na to, że uda się wyhamować skład bez kontaktu z przeszkodą.
Zagrożenie również dla portfela
Korzystanie ze smartfona w czasie jazdy jest nie tylko nierozważne. W świetle prawa to wykroczenie. Mówi o tym art. 45 prawa o ruchu drogowym: Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za korzystanie z komórki podczas kierowania autem możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 500 zł oraz pięcioma punktami karnymi. Od zeszłego roku dotyczy to również pieszych, którzy mogą zostać ukarani mandatem za używanie telefonu w trakcie przechodzenia przez torowisko bądź „pasy”. Obecny taryfikator za tego typu wykroczenie przewiduje 300 zł kary.
Pamiętajmy o tym, aby dbać o siebie oraz naszych bliskich. Bezpieczeństwo to obowiązek każdego z nas, a pomogą w tym cenne wskazówki przygotowane przez ”Bezpieczny Przejazd”
[1] www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_082_17.PDF (dostęp: 13.07.2022).
[2] Institute of Advanced Motorists, Don’t poke me I’m driving: a simulator study on smartphone use, March 2012 www.iamroadsmart.com/docs/default-source/default-document-library/14395-smartphone-simulator-study-booklet-(2).pdf (dostęp: 13.07.2022).