19 maja dniem Dojazdu Rowerem do Pracy

Jazda rowerem nie tylko dobrze wpływa na nasze samopoczucie czy wydolność organizmu, ale jest również aktywnością, która korzystnie oddziałuje na środowisko. Decydując się na przejście z samochodu na jednoślad nie tylko raz w roku, wspieramy zarówno swoje zdrowie, ale także planetę. Zawsze musimy jednak pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Kask, kamizelka odblaskowa i światła – to nie wszystko. Należy jeszcze jeździć z głową!

Ikona kalendarza i rowerzysty, napis Dzień dojeżdżania rowerem do pracy

Zawracaj!

Jadąc rowerem do pracy możemy zdecydować się na wybór innej drogi, niż poruszając się samochodem. Czasami chcąc ją skrócić, możemy natrafić na tzw. „dzikie przejście” przez tory. Należy w takim momencie zgłosić takie miejsce tutaj, zawrócić i pojechać do właściwego przejazdu. Nie warto ryzykować własnym życiem. Rower niesiony pod pachą przez tory w niedozwolonym miejscu to bardzo zły przykład nierozsądnego zachowania. Pokażmy w tym dniu jak sprawnie można poruszać się arteriami dużych miast czy po przedmieściach w bezpieczny sposób!

Będzie Twoja kolej!

Będąc przy przejeździe kolejowo-drogowy trzeba nieraz uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż pociąg przejedzie. Nie wymijajmy rogatek, nie próbujmy przejeżdżać pod nimi. Stosujmy się do sygnalizacji świetlnej i bądźmy uważni. Wystarczy spokojnie wyczekać na swoją kolej, która z pewnością w niedługim czasie nadejdzie. Za każdym razem, gdy zamierzamy przekroczyć przejazd kolejowo-drogowy, upewnijmy się, że jesteśmy bezpieczni. Nikt nie zagwarantuje nam większej uważności niż my sami, kiedy jesteśmy bezpośrednio na miejscu. Miejmy zawsze na uwadze, że każdy system bywa zawodny.

Dekalog rowerzysty

Przypominamy Wam również o najważniejszych zasadach, do których trzeba się stosować przy każdym przejeździe kolejowo-drogowym. Ostrożności nigdy za wiele!

Wszystkim podróżującym rowerem – dzisiaj oraz w inne dni – życzymy bezpiecznej drogi i dużo rozsądku!