Alerty o pociągu dla użytkowników Yanosika

Dzięki współpracy Zakładów Automatyki Kombud i Yanosik.pl ponad 2 mln kierowców korzystających z aplikacji w okresie wakacyjnym otrzyma specjalne alerty o zbliżaniu się do przejazdu kolejowo-drogowego. Przyczyną aż 99% wypadków na przejazdach jest nieprzestrzeganie przepisów przez kierowców i dlatego każda forma przypomnienia o zagrożeniu może uratować ludzkie życie.

Przejazd kolejowo-drogowy, w tle przejeżdżający pociąg.

Corocznie na przejazdach kolejowo-drogowych ginie w Polsce kilkadziesiąt osób. Tylko w 2021 roku życie straciły 43 osoby. Wina niemal zawsze leży po stronie kierowców, którzy łamią przepisy: omijają rogatki, nie zatrzymują się na znaku STOP lub nawet przejeżdżają przy już uruchomionej sygnalizacji. Dzięki nowej funkcji, zainstalowanej w aplikacji Yanosik, kierowcy otrzymają powiadomienie o zbliżaniu się do miejsca, w którym muszą zachować szczególną ostrożność.

Droga hamowania pociągu wynosi nawet 1300 metrów, dlatego maszynista nie ma szans, żeby w porę się zatrzymać, jeśli zobaczy pojazd na przejeździe. Stąd też stale apelujemy do kierowców o przestrzeganie przepisów i zachowanie wyjątkowej ostrożności podczas przekraczania torów. Dodatkowo w te wakacje, dzięki współpracy z popularną aplikacją dla kierowców, będziemy automatycznie powiadamiać kierujących pojazdem o zbliżaniu się do przejazdu – mówi Artur Marcinkiewicz, prezes zarządu w Zakładach Automatyki Kombud, które dostarczają zaawansowane systemy sterowania ruchem kolejowym.

Bezpieczeństwo naszych użytkowników zawsze stawiamy na pierwszym miejscu. Należy pamiętać, że przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców, dlatego w każdej sytuacji chcemy mądrze wykorzystywać nasze zasięgi. Przede wszystkim do promowania dobrych zachowań wśród kierowców – komentuje Julia Langa, Yanosik.pl

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce jest ponad 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych, najwięcej w woj. wielkopolskim (1736) i dolnośląskim (1322). Do wypadków dochodzi jednak również w mniejszych województwach, o rzadszej sieci kolejowej i mniejszej liczbie przejazdów. Dzięki wielomiliardowym inwestycjom w modernizację linii kolejowych pociągi coraz częściej wracają na trasy, które przez wiele lat były zamknięte lub używane sporadycznie. Dlatego kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na pociąg na każdym przejeździe, nawet w miejscach, gdzie wcześniej przez wiele lat ich nie było.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, od 2018 r. – a za jej przykładem – inni zarządcy infrastruktury kolejowej, oznaczają przejazdy kolejowo-drogowe żółtymi naklejkami. Znajdują się one od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek i posiadają trzy istotne informacje: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny. Dzięki żółtej naklejce uczestnicy ruchu i służby ratownicze mogą błyskawicznie przekazać sobie informacje o ewentualnych zagrożeniach i wstrzymać ruch pociągów.