Babciu, Dziadku, uwaga na torach!

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci, a chwilę po nim – Dzień Dziadka. Te ważne osoby w naszym życiu zasługują na spokojną i bezpieczną starość – wspólnie o nią zadbajmy. Babciu, Dziadku, pamiętajcie – nie jesteście sami!

Grafika ikona kalendarza z datą 21 i 22 stycznia, ikona babci i dziadka, podpis Dzień babci i dzień dziadka

Drogie Babcie, Drodzy Dziadkowie, dziękujemy za troskę i życzliwość, którymi nas otaczacie. To dzięki Waszej dobroci i radom na naszych ustach codziennie pojawia się uśmiech. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka życzymy Wam zdrowia i radości oraz wszystkiego co najbezpieczniejsze! Przypominamy kilka zasad, które pomogą Wam bezpiecznie przekraczać przejścia i przejazdy kolejowo-drogowe:

  1. Pamiętajcie, żeby przekraczać tory kolejowe tylko w wyznaczonych miejscach i zawsze zachować czujność.
  2. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadjedzie pociąg – składy towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich, nawet gdy od lat są takie same, niekiedy zmieniają się z dnia na dzień – zawsze upewnijcie się, czy możecie bezpiecznie przekroczyć przejście lub przejazd kolejowo-drogowy.
  3. Podstawowe informacje dotyczące przejazdów i tego, jak powinniśmy się na nich zachować, przekazują znaki drogowe i sygnały świetlne umieszczone w pobliżu terenów kolejowych – przed przekroczeniem torów zawsze zwracajcie na nie szczególną uwagę.
  4. Na przejazd kolejowo-drogowy po przejeździe pociągu możecie wjechać tylko wtedy, kiedy rogatki się podniosą i zgaśnie sygnalizacja świetlna.
  5. Jeżeli potrzebujecie jakiejkolwiek pomocy, przekraczając torowisko, nie obawiajcie się o nią poprosić :)

Drogie Wnuczęta, pamiętajcie o swoich babciach i dziadkach nie tylko od święta, ale i na co dzień. Pomoc w zakupach, porządkach czy troska o ich bezpieczeństwo to właśnie nasze zadania. Opowiedzmy naszym seniorom, jakich zasad powinni przestrzegać, przekraczając przejścia i przejazdy kolejowo-drogowe, a jeśli nie będą w stanie sami tego zrobić, służmy pomocną dłonią. Osoby starsze, mające problemy z motoryką, słuchem czy koncentracją, powinny szczególnie uważać na tego rodzaju skrzyżowaniach.

Jak pokazują badania, prawie połowa osób w podeszłym wieku doświadcza chronicznej samotności 1, dodatkowo czuje się zagubiona. Wpływają na to m.in. pogarszający się stan zdrowia, śmierć najbliższych, a także brak wsparcia i stałego towarzystwa członków rodziny. O ile dwa pierwsze czynniki wynikają z nieuchronnego przemijania, wyeliminowanie tego ostatniego jest zadaniem najbliższych. Nie dajmy się więc w pełni porwać wirowi życia codziennego i pamiętajmy o tych, którzy są dla nas najważniejsi. Pamiętajmy o babci i dziadku!

 


1 J. Zalewska-Puchała et. al., Poczucie samotności starszych osób, „Problemy Pielęgniarstwa” 2015, 23(2), s. 235.