Bezpieczny długi weekend sierpniowy

W długie weekendy, jak ten sierpniowy, wzrasta liczba pojazdów na drogach, a co za tym idzie, również ruch na przejazdach kolejowo-drogowych. Większa liczba użytkowników dróg przekłada się na zwiększone ryzyko wypadków, zwłaszcza w miejscach, gdzie drogi przecinają się z torami kolejowymi. Warto zauważyć, że choć liczba wypadków na przejazdach maleje z roku na rok, to wciąż są one poważnym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Samochód przed przejazdem, rogatki zamknięte, pociąg na torach.

Długi weekend to czas, na który czekają miliony Polaków. Jest to doskonała okazja do krótkiego wypoczynku, odwiedzenia rodziny czy wyjazdu za miasto. Wzmożony ruch na drogach, szczególnie w okolicach popularnych miejsc turystycznych, zwiększa ryzyko wypadków. Przejazdy i tereny kolejowe to miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność i uwagę.

Pociągi jeszcze do niedawna kojarzyły się z charakterystycznym stukotem i świstem, które można było usłyszeć już z daleka. Tymczasem nowoczesny tor jest wykonany w technologii bezstykowej, przez co  pojazdy szynowe nie generują już charakterystycznego dźwięku podczas jazdy, dlatego korzystając z przejazdów kolejowo-drogowych i przejść w poziomie szyn, trzeba zachować szczególną uwagę. Złudnym jest przeświadczenie, że zerkanie na telefon zajmuje tylko chwilę i nie wpływa na postrzeganie otoczenia, podobnie jest ze słuchaniem muzyki. Warto, podczas przekraczania przejazdów, ściszyć radio i nasłuchiwać czy zbliża się pociąg.

Każdy błąd na przejazdach oraz terenach kolejowych może kosztować zdrowie lub życie. Przestrzeganie kilku prostych zasad bezpieczeństwa to najważniejszy krok, jaki możemy zrobić, żeby zapewnić sobie i bliskim bezpieczny dojazd na wypoczynek.

  1. Zachowaj szczególną uwagę przed każdym przejazdem – zbliżając się do przejazdu, jesteśmy zobligowani zachować szczególną ostrożność. Ważne jest, aby zwolnić i upewnić się, czy przejazd jest wolny od nadjeżdżającego pociągu. Bezwzględnie przestrzegaj sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Ignorowanie tych sygnałów jest jedną z głównych przyczyn wypadków.
  2. Nigdy nie omijaj zamkniętych rogatek – czekaj cierpliwie, aż przejazd będzie wolny. Próba przejechania przez przejazd, kiedy rogatki są zamknięte, jest skrajnie niebezpieczna. To zachowanie, które niestety wciąż się zdarza, może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.
  3. Nie wjeżdżaj na przejazd jeśli migają czerwone światła na sygnalizatorze, nawet jeśli rogatki zaczęły się podnosić – upewnij się, że nie nadjeżdża żaden inny pociąg.
    To, że jeden pociąg opuścił przejazd, nie znaczy, że po innym torze za chwilę nie nadjedzie kolejny. Na przejeździe wielotorowym zawsze czekaj, aż zgasną czerwone światła na sygnalizatorze i będziesz miał pewność, że nic więcej nie nadjeżdża. Musisz być gotowy na różne sytuacje. Pociąg może nadjechać z dowolnego kierunku, w dowolnym czasie. Na dodatek czasami lokomotywa pcha wagony, zamiast je ciągnąć. Każdą sytuację oceniaj osobno i podejmuj odpowiedzialne decyzje.
  4.  Posłuchaj głosu rozsądku i zachowaj spokój – stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Kierowca przekraczający przejazd musi zawsze upewnić się, że za torami jest wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie przejechać. Zatrzymanie się na torach, zwłaszcza w korku, może mieć fatalne konsekwencje.

Pamiętajcie, w razie potrzeby zawsze możecie wyłamać rogatkę. Jeśli jesteście na przejeździe a szlabany się zamknęły to nie czekajcie, wyłamcie rogatkę, zjedźcie z toru i skontaktujcie się ze służbami korzystając z Żółtej Naklejki PLK.