Bezpieczny powrót do szkoły

Dziś pierwszy dzień nowego roku szkolnego! Przypominamy, w jaki sposób przekazywać dzieciom treści dotyczące bezpiecznego zachowania na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych. A z tymi najmłodsi mogą mieć do czynienia stosunkowo często – w drodze do szkoły czy podczas pierwszych samodzielnych wypraw z kolegami i koleżankami poza najbliższe otoczenie domu.

Dwójka dzieci z plecakami idące za rękę.

Neurobiolodzy wskazują, że komórki mózgu dziecka są dwa razy bardziej aktywne od komórek mózgu osoby dorosłej1. I rzeczywiście – dorośli często się dziwią, jak sprawnie dzieci przyswajają nowe informacje. Nauka zasad bezpieczeństwa od najmłodszych lat i przekazywanie dzieciom wiedzy na temat rozsądnych zachowań w ruchu drogowym, w tym na przejazdach kolejowo-drogowych, mają ogromny wpływ na decyzje podejmowane w dorosłości. Kiedy na przejeździe znaczenie mają sekundy, wiedza i nawyki przyswojone w dzieciństwie mogą uratować niejedno życie!

Nauka nie tylko w szkolnych ławkach

Kreatywne prelekcje edukacyjne w szkołach, warsztaty i konkursy na stoiskach plenerowych podczas lokalnych i ogólnopolskich imprez to nie jedyne działania skierowane do najmłodszych w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Dzieci przepadają za zabawą, są ciekawe świata, zadają wiele pytań. To ich sposób zdobywania wiedzy. Nie tylko w szkole, ale i w domu, poprzez zabawę możemy przekazywać najmłodszym wartościowe treści dotyczące bezpiecznych zachowań na przejazdach kolejowo-drogowych. Bezpłatny zeszyt edukacyjny „Podróżuj z ambasadorką bezpieczeństwa” to zbiór opowieści, różnego rodzaju łamigłówek i zagadek przeznaczonych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Podczas bezpiecznej podróży po Polsce z Zuzią, Kajtkiem, ich tatą Tomaszem, mamą Anią i psem Azorem dziecko dowie się m.in., czym jest rogatka, ile waży lokomotywa czy dlaczego wóz strażacki nie ma pierwszeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym. Uzupełnieniem zeszytu edukacyjnego jest kolorowanka, która pozwoli dziecku utrwalić przyswojone informacje, np. kolor Żółtej Naklejki PLK czy znaku STOP. Książeczki to nie tylko dobry sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem, ale również naukę o bezpieczeństwie poprzez zabawę.

 

Fani zabawy w wirtualnym świecie też znajdą coś dla siebie. Gry dla dzieci – w znaki, znajdowanie różnic czy memory [linkowanie] – pozwolą przenieść się na przejazd kolejowo-drogowy, poznać znaki drogowe czy zasady bezpiecznego przekraczania torów kolejowych. Dodatkowo ćwiczą refleks i pamięć.

Rodzic pierwszym nauczycielem

Dzieci naśladują dorosłych, ich zachowania i reakcje. Jednym z najistotniejszych sposobów zdobywania wiedzy przez najmłodszych jest nauka w praktyce i podpatrywanie rodziców. Pamiętaj, to Ty – Rodzicu, Babciu, Dziadku – kształtujecie postawy dziecka, dlatego zawsze, kiedy zbliżacie się do przejścia lub przejazdu kolejowo-drogowego, zachowajcie rozsądek, respektujcie zasady ruchu drogowego – kierujcie się znakami i sygnałami świetlnymi, a w sytuacji kryzysowej skorzystajcie z Żółtej Naklejki PLK. Starajcie się tłumaczyć dziecku, dlaczego postępujecie właśnie w taki sposób, i  odpowiadać na wszystkie pytania malucha. Najmłodsi łatwiej zapamiętują informacje, które są przekazywane w ciekawej formie, np. opowieści czy bajki z morałem. Wytłumaczenie w ten sposób przyczyn i skutków poszczególnych zachowań na przejściach i przejazdach kolejowo–drogowych pomoże dziecku zrozumieć, dlaczego powinno przestrzegać zasad bezpieczeństwa i w jaki sposób postępować, kiedy samo wyruszy w wielki świat ;)

W nowym roku szkolnym najmłodszym życzymy sukcesów w nauce, radości ze zdobywania wiedzy, a przede wszystkim bezpiecznej drogi do szkoły każdego dnia!


Za: https://www.uniwersytet-dzieciecy.pl/files/document/60abac7ee183a7364d892426536849b21544799230.pdf (dostęp: 31.08.2021).