„Bezpieczny przejazd…” w październiku u ponad 10 000 dzieci

W październiku, jak co roku, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. intensyfikowały w placówkach edukacyjnych działania związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych.

Dzieci w ławkach szkolnych oglądające filmik edukacyjny na ekranie

Z uwagi na pandemię, tegoroczny projekt „Październik miesiącem edukacji” miał trochę inne oblicze. Prelekcje edukacyjne prowadzone przez koordynatorów kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” w ponad 70% zostały zorganizowane przez nauczycieli szkół, którzy otrzymali od nas pomoce naukowe i gotowe scenariusze. Pandemia nie przeszkodziła nam jednak w zrealizowaniu 363 prelekcji i dotarciu tym samym do ponad 10 000 dzieci w szkołach i przedszkolach.

Celem akcji jest uświadamianie młodych osób jak poprawnie korzystać z przejazdów i przejść kolejowych. Niezależnie od wieku pragniemy by każdy wiedział jakie zasady panują na terenach kolejowych i stosował je. Projekt prowadzony jest w całej Polsce. Podczas zajęć pokazujemy materiały edukacyjne, filmy, najważniejsze znaki drogowe, organizowane są gry, quizy i konkursy, aby uczyć poprzez zabawę i lepiej docierać do każdego odbiorcy. W celu większego zainteresowania tematem dzieci otrzymują zeszyty edukacyjne, kolorowanki oraz inne pomoce naukowe. To od odpowiedniego wychowania najmłodszych w dużym stopniu zależy to, jak w przyszłości będą zachowywać się na torach jako kierowcy. Nie czekamy, aż inni zrobią to za nas, tylko bierzemy w swoje ręce edukację w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych! Przekazywane materiały są dostosowane do grup wiekowych.

Na zajęciach uczniowie dowiadują się także o tym, jak powiadamiać o niebezpiecznych sytuacjach wykorzystując informacje z żółtych naklejek PLK, umieszczonych na przejazdach. Przekazane dzieciom ulotki, to także dodatkowa wiedza dla rodziców, którzy mogą uzyskać dodatkową wiedzę nt. zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. regularnie prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa. Od początku roku w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!” przeprowadzono ok 550 spotkań w których wzięło udział ponad 18 tysięcy uczniów.