Bezpiecznych świąt, pomyślnych kolei losu i jazdy tylko po najlepszych życiowych torach!

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas domowego ciepła i radości, ale również wyjazdów do naszych bliskich rozsianych po całej Polsce, a co za tym idzie przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Życząc sobie wszelkiej pomyślności, zdrowia i szczęścia, nie można zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których należy bezapelacyjnie przestrzegać. Czego więc zespół kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” życzy Ambasadorkom i Ambasadorom Bezpieczeństwa pod choinkę?

Zabawkowy pociąg pod udekorowaną choinką.

Po pierwsze: czujności!

Emocje, które towarzyszą nam w przerwie okołoświątecznej, mogą uśpić naszą czujność. Wystarczy nie zatrzymać się przed znakiem STOP, wpaść w poślizg albo uprzeć się na przejazd na czerwonym świetle. Wystarczy jechać na letnich oponach albo „zagadać się” przez telefon. Szybko nie znaczy w tym przypadku dobrze. Jeśli chcemy bezpiecznie dotrzeć do rodziny, postawmy na ostrożność! Chwila nieuwagi może kosztować życie – nie tylko nasze.

Po drugie: trzeźwości na drodze!

To jedno z ważniejszych życzeń! Pijani kierowcy, na drogach w całej Polsce, spowodowali w pierwszym półroczu 2021 roku aż 684 wypadki, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych1. Jeśli okres świąteczny zakrapiany jest alkoholem, nie wsiadajmy za kierownicę! Statystyki pokazują, że zagrożenia związane z jazdą pod wpływem alkoholu są wciąż ogromnym problemem. Alkohol zaburza koordynację wzrokowo-ruchową, która jest niezbędna w prowadzeniu pojazdu. Wynikiem tego jest występowanie problemów z dostrzeganiem szczegółów, znaków, pieszych. Ponadto pogarsza on wydajność i sprawność mięśni. Szybciej występuje poczucie zmęczenia. Dodatkowo, alkohol wydłuża czas reakcji kierowcy.

I jak? Gotowi na trzeźwe Święta?

Po trzecie: gotowego planu!

Warunki atmosferyczne mają ogromne znaczenie podczas podróży po Polsce. Większość z nas dociera do rodzin w Wigilię. Zimowa pogoda bywa bowiem kapryśna, ale na wiele czynników, jak chociażby podróż przy odpowiedniej widoczności drogi, mamy wpływ. Zachęcamy więc do wcześniejszego planowania trasy przejazdu, przy uwzględnieniu opadów deszczu lub śniegu.

Po czwarte: rozwagi i przewidywania!

życzymy, aby podczas przejazdu przez tory nie było konieczności użycia Żółtej Naklejki PLK – pierwszej naklejki, która ratuje ludzkie życie. Niech święta te przepłyną pod znakiem prewencji i rozsądku. Szczęśliwych, wesołych podróży, jedynie z bezpiecznymi przejazdami!

Wszystkim Ambasadorkom i Ambasadorom Bezpieczeństwa życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych miłości, wiary i nadziei oraz sukcesów i satysfakcji z podejmowanych wyzwań w nadchodzącym 2022 roku.


1 Według statystyk Komendy Głównej Policji: postawnabezpieczenstwo.pl/2021/11/02/pijani-kierowcy-wypadki-pod-wplywem-alkoholu/