Dzień Ubezpieczenia Samochodu

1 lutego każdego roku świętujemy Dzień Ubezpieczenia Samochodu. To okazja do refleksji nad istotą i historią motoryzacji w kontekście ubezpieczeń zapewniających ochronę kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Grafika z ikoną kalendarza i ikoną samochodu pod dachem.

Cel ubezpieczenia obowiązkowego

Celebrując Dzień Ubezpieczenia Samochodów przybliżymy obowiązkowe ubezpieczenia motoryzacyjne odpowiedzialności cywilnej (OC), których zadaniem jest ochrona majątku sprawcy zdarzenia, jak i gwarancja poszkodowanemu, że zaspokoi on wszelkie swoje roszczenia. Niezależnie od tego, w którym towarzystwie Ubezpieczeniowym zawarliśmy umowę o polisie OC, pokryje ona za nas koszty związane ze szkodami spowodowanymi naszym autem.

Historia ubezpieczeń motoryzacyjnych

Historia ubezpieczeń majątkowych w zakresie transportu sięga lat dwudziestych XIX wieku. Pierwszy system pojawił się we Francji w 1825r. i był on związany z transportem konnym.[1] Pierwszy obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z ruchu pojazdów mechanicznych wprowadziła Szwajcaria umową międzykantonalną w 1914 r. Następnie kolejno: Dania, Szwecja, Austria, Anglia i inne państwa. Rozwój obowiązkowego ubezpieczenia OC z ruchu pojazdów samochodowych w Polsce nie odbiegał w zasadzie od ogólnoeuropejskiego trendu. W Polsce, tak jak i w innych państwach, początkowo wprowadzono w 1932 r. obowiązek ubezpieczenia OC tylko dla transportu publicznego. Natomiast obowiązkowe dla wszystkich uczestników ruchu ubezpieczenie OC wprowadzono w 1962 r., co stanowiło ważny krok w kierunku zabezpieczenia finansowego uczestników ruchu drogowego.[2]

Różnice w stawkach i zakresach ubezpieczeń

W Polsce mamy wielu ubezpieczycieli oferujących różne rozwiązania tego obowiązkowego świadczenia. Warto zauważyć, że każdy oferuje różne stawki składki dla tego samego pojazdu oraz różne zakresy ochrony. Te zróżnicowania wynikają z wielu czynników, takich jak: doświadczenie kierowcy, historia ubezpieczeniowa i miejsce zamieszkania. Podczas zakupu polisy OC warto dokładnie analizować warunki i zakresy ubezpieczenia. Różnice w ofertach mogą obejmować dodatkowe świadczenia w postaci np. pakietu mini assistance.

Mini assistance – wsparcie na drodze

Ubezpieczyciele oferują dodatkowe pakiety mini assistance, które są często wybierane przez kierowców. Mogą obejmować szereg usług: holowanie pojazdu, naprawa samochodu na miejscu, wymiana koła, dowiezienie paliwa czy ochrona szyb. To elementy, które mogą znacząco poprawić komfort w sytuacji kryzysowej, a ich cena jest przy tym przystępna.

Jak sprawdzić ważność polisty?

Jednym z podmiotów uprawnionych do sprawdzenia czy kierowca posiada ubezpieczenie OC jest policja. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz ma prawo zweryfikować ważność polisy zatrzymanego. Policja korzysta z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie znajdują się informacje dotyczące aut, w tym również ubezpieczeń.

Warto wiedzieć że każdy obywatel może samodzielnie sprawdzić stan ważności polisy w bazie CEPiK. Dostęp do tych danych znajduje się m.in. aplikacji mObywatel w części ”Moje pojazdy” dla pojazdów przyporządkowanych do profilu oraz „Historia pojazdu” dla dowolnego pojazdu po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego oraz numeru VIN.

Ile wynosi kara za brak OC w 2024 roku?

Od 280 zł do 12 730 zł w zależności od rodzaju pojazdu i okresu bez ważnego OC. Najwyższą karę za brak ubezpieczenia OC zapłacisz, mając nieubezpieczony samochód osobowy lub ciężarowy przez więcej niż 14 dni.

Podsumowanie

Dzień Ubezpieczeń Samochodów jest doskonałą okazją do przypomnienia o kluczowej roli obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego w kontekście bezpieczeństwa na drogach.

Już teraz sprawdź do kiedy masz ważną swoją polisę! Przypomnij sobie jej zakres i wpisz do kalendarza przypomnienie o końcu jej ważności. Przy kolejnym ubezpieczeniu rozważ dodatkowe pakiety (jeśli nie masz wykupionego pełnego ubezpieczenia assistance), stające się korzystnym elementem kompleksowej „opieki” na drodze, gwarantującym pewność i komfort podczas podróży. Nie zapominając że żadne ubezpieczenie nie zwalnia nas z poszanowania zasad bezpieczeństwa na drodze

Z ubezpieczeniem jest jak z gaśnicą – trzeba „to” mieć, ale najlepiej nie korzystać. Najskuteczniejsza formą unikania eksploatacji motoryzacyjnej polisy ubezpieczeniowych jest pamięć o najważniejszych zasadach np. bezpiecznego pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych, dostępnych tutaj.

 


[1]  pl.wikipedia.org/wiki/Ubezpieczenie_komunikacyjne

[2] Andrzej Wąsiewicz, Proces rozwojowy obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce s.3