Dzień Wszystkich Świętych: skupienie i bezpieczeństwo

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich, aby uczcić ich pamięć i oddać się modlitwie. Wielu z nas podróżuje w tym okresie, często na znaczne, od swojego miejsca zamieszkania, odległości, aby odwiedzić groby najbliższych.

Zdjęcie kilkunastu zapalonych zniczy.

Fot. IMAC666, źródło: https://stock.chroma.pl/

W tym roku 1 listopada przypada w środę, co może skutkować zwiększonym ruchem przez cały ten tydzień. W okresie tym natężenie ruchu na drogach i przejazdach kolejowo-drogowych znacząco wzrasta, co niesie ze sobą potencjalne ryzyko wystąpienia groźnych zdarzeń i wypadków, często spowodowanych pośpiechem. Dlatego apelujemy o szczególną ostrożność i troskę o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Pośpiech, brawura i brak skupienia to czynniki, które mogą prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. W okresie wzmożonego ruchu, zwłaszcza w dniu 1 listopada i dniach poprzedzających i następujących, musimy być wyjątkowo czujni. Unikajmy nagłych i niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jeśli planujesz wizytę na grobach bliskich, wcześniej sprawdź organizację ruchu i miejsca parkowania w okolicach cmentarzy. Takie informacje dostępne są w Internecie, na stronach zarządców dróg miejskich.

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych

Przy przejeździe kolejowo-drogowym, zawsze reagujmy na migające czerwone światło sygnalizatora. To jasny znak, że pociąg zbliża się do przejazdu. ZATRZYMAJ SIĘ! Poczekaj nie tylko do momentu przejechania pociągu, ale także do całkowitego wyłączenia świateł sygnalizacyjnych. Pamiętaj, że istnieje prawdopodobieństwo, że drugi pociąg może nadjechać z przeciwnej strony torów!

Jednym z równie niebezpiecznych zachowań jest wjeżdżanie pod opadające rogatki. Często jest to spowodowane przypadkowymi sytuacjami, ale takie postępowanie prowadzi do wielu tragicznych wypadków. Jednak jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji warto wiedzieć, że istnieje sposób na otwarcie rogatki w bezpieczny sposób – wyłamując ją. Miej na uwadze, że pociąg nie ma możliwości zatrzymania się w dowolnym momencie, co oznacza, że Twoja reakcja musi być natychmiastowa i właściwa.

W razie zagrożenia, korzystaj z #ŻółtaNaklejkaPLK

Jeśli na przejeździe kolejowo-drogowym spotka cię niespodziewane i zagrażające zdrowiu lub życiu zagrożenie, zachowaj spokój. Pierwszym krokiem jest zapewnienie oddalenia wszystkich potencjalnie zagrożonych uczestników ruchu z okolicy przejazdu kolejowo-drogowego, jeśli to możliwe usunięcie pojazdu, który stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Jednocześnie warto wyznaczyć osobę lub samodzielnie skontaktować się ze służbami ratowniczymi, korzystając z Żółtej Naklejki PLK, którą znajdziesz po stronie torów, przy napędach rogatki lub na krzyżach św. Andrzeja. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i podaj indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, znajdujący się na żółtej naklejce. Umożliwi to operatorowi dokładne zlokalizowanie Twojego położenia. Informacja zostanie przekazana do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., gdzie podejmowane są działania w celu ograniczenia prędkości pociągów lub wstrzymania ich ruchu. Pamiętaj, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach istnieje bezpieczne rozwiązanie.

NIE dla kierowców na "podwójnym gazie"

W okresie Dnia Wszystkich Świętych apelujemy o szczególną rozwagę. To nie tylko trudne warunki atmosferyczne, ale również wiele okazji do spotkań towarzyskich. Pamiętajmy o konieczności unikania prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. W tym czasie policja prowadzi znacznie więcej kontroli trzeźwości. Według danych ze strony Polskiej Policji z ubiegłego roku, 1 listopada zatrzymano 304* osób prowadzących pojazdy na „podwójnym gazie”[1].

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i modlitwy, ale także okres, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Cieszmy się tym wyjątkowym okresem w sposób odpowiedzialny.


[1]01.11.2022 - Policja.pl - Portal polskiej Policji