Jak wygląda zderzenie z pociągiem? – opowiada Borkoś

Zachęcamy do obejrzenia materiału, przygotowanego we współpracy z Marcinem „Borkosiem” Borkowskim, ratownikiem medycznym, w trakcie zderzenia lokomotywy z samochodem. Symulacja została przeprowadzona, aby uświadomić jak ważne jest przestrzeganie przepisów czyli słuchanie głosu rozsądku przez użytkowników ruchu drogowego na przejazdach kolejowo-drogowych.

Marcin „Borkoś” Borkowski, ratownik medyczny

- Każdy z nas może zostać ratującym i może to nie wynikać z naszych chęci, ale okoliczności, w których się znaleźliśmy. Pamiętajmy, że prawo zobowiązuje nas do udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Podczas symulacji służby pokazały nam modelowy przykład radzenia sobie w sytuacji zderzenia pociągu z samochodem, ale każdy wypadek komunikacyjny jest inny. Jest to zależne od wielu czynników, między innymi od miejsca, rodzaju zdarzenia czy pojazdów biorących w nim udział. Kiedy już zadbaliśmy o nasze bezpieczeństwo oraz odpowiednio zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i przekazać wszystkie kluczowe informacje. Dla nas ratowników medycznych ludzkie życie jest priorytetem, dlatego im więcej będziemy wiedzieć o wypadku, tym lepiej przygotujemy się do udzielenia pomocy jego ofiarom. Przy okazji wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym określenie jego miejsca ułatwia Żółta Naklejka PLK, na której znajdują się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu – to bardzo pomocne! – opowiada Marcin „Borkoś” Borkowski, ratownik medyczny.

Dołączcie do Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych! Bądźcie głosem rozsądku wśród swoich znajomych i bliskich, z którymi podróżujecie. Poszerzajcie świadomość, jak ważna jest #ŻółtaNaklejkaPLK, która przyspiesza działanie służb, a zaoszczędzone minuty mogą okazać się decydujące! Wspólnie możemy sprawić, aby tego typu zdarzeń było znacznie mniej.