Jak zachować się na przejeździe? – część 3

Przejazdy kolejowo-drogowe to miejsca, gdzie drogi samochodowe przecinają się z torami kolejowymi. Pomimo licznych ostrzeżeń i szczegółowych przepisów, które jasno określają zasady zachowania w takich miejscach, nadal dochodzi do groźnych incydentów, często kończących się tragicznie.

Screen  z animacji pociąg udarza w samochód, samochód uwięziony na przejeździe

Przejazdy wymagają od kierowców maksymalnej koncentracji i bezwzględnego przestrzegania przepisów. Najczęściej popełniane wykroczenia to ignorowanie sygnalizacji świetlnej, omijanie zamkniętych zapór, nieustąpienie pierwszeństwa oraz lekceważenie znaku STOP. Te zachowania, choć wydają się błahe, są często wynikiem brawury, lekkomyślności lub pośpiechu i mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji. Do innych częstych uchybień należą: nadmierna prędkość, błędna ocena prędkości zbliżającego się pociągu, korzystanie z telefonu podczas jazdy, zmęczenie, prowadzenie niesprawnego pojazdu czy brak paliwa. Każdy z tych błędów, choć może wydawać się drobny, może mieć fatalne skutki. Pamiętaj – chwila nieuwagi lub drobne zaniedbanie – na przejeździe może skończyć się tragedią. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i nie narażaj życia innych uczestników ruchu drogowego. Unikaj błędów, które mogą kosztować życie, a jeżeli już utknąłeś pomiędzy rogatkami, jak najszybciej skorzystać z żółtej naklejki.

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie. Naklejki umieszczone na każdym przejeździe kolejowo-drogowym mają trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Z żółtej naklejki należy skorzystać m.in. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 daje czas wszystkim służbom na odpowiednią reakcję. Do tej pory (06.2018 r. – 11.2024 r.) odebrano już 41 476   zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 1376 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 2926 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.