Jak zachować się na przejeździe bez rogatek?

Dzisiaj przypominamy, jak prawidłowo przekraczać przejazdy kolejowo-drogowe, które nie są wyposażone w rogatki.

Samochód stojący przed przejazdem kolejowo-drogowym

Dlaczego zachowanie szczególnej ostrożności jest tak istotne?

Przejazdy kolejowo-drogowe bez rogatek stanowią szczególne wyzwanie dla pieszych i kierowców. Brak fizycznej bariery w postaci drągów rogatkowych oznacza, że to na uczestnikach ruchu drogowego spoczywa pełna odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie torów. W takich miejscach błąd lub brak uwagi mogą mieć tragiczne skutki.

Zasady zachowania na przejeździe kolejowo-drogowym bez rogatek

Podczas zbliżania się do przejazdu kolejowo-drogowego zawsze zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność. Rozejrzyj się w obu kierunkach – widzisz pociąg? Zatrzymaj się! Ta zasada dotyczy każdego przejścia i przejazdu kolejowo-drogowego!

Jeżeli ze znakiem krzyża św. Andrzeja umiejscowiony jest znak B-20 „STOP” koniecznie się zatrzymaj, zanim wjedziesz na tory. Upewnij się, że z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg. Pamiętaj, że składy nie mają możliwości zatrzymania się czy ominięcia przeszkody na torach. Te przejazdy kolejowo-drogowe są zaliczane do kategorii D. Przejazd wolny? Ruszaj śmiało!

Na przejazdach wyposażonych w sygnalizację świetlną, jeśli na sygnalizatorze przed przejazdem migają czerwone światła, zatrzymaj się i poczekaj, aż przestaną migać. To tak, jak byś widział czerwone światło na sygnalizatorze drogowym. Czerwone światło oznacza, że pociąg zbliża się do przejazdu i uruchomił sygnalizację. Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać torów nawet jeśli nigdzie nie widać pociągu! Te przejazdy kolejowo-drogowe z sygnalizacją świetlną zaliczane są do kategorii C. Zgasły światła sygnalizacji? Przejazd wolny? Ruszaj śmiało!

Przejechał pociąg? Nigdy nie przekraczaj torów na „ślepo”. Po drugim torze może nadjeżdżać kolejny skład! Stosuj zasadę ograniczonego zaufania: nawet jeśli wydaje Ci się, że tory są puste, zachowaj szczególną ostrożność za każdym razem gdy przekraczasz przejazd kolejowo-drogowy.

Nigdy nie zatrzymuj się na torach. Nie wjeżdżaj na tory, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca na cały Twój samochód. Zawsze upewnij się, że droga za przejazdem jest wolna, aby uniknąć zatrzymania na torach – to bardzo ważne!

Pragniesz rozszerzyć wiedzę o przejazdach kolejowo-drogowych? Zajrzyj na naszą stronę internetową do zakładki Kategorie i oznakowanie przejazdów (bezpieczny-przejazd.pl). Tam szczegółowo opisujemy jakie są kategorie przejazdów oraz jak są oznakowane.

Bezpieczne zachowanie na przejazdach kolejowych to kluczowy element ochrony Twojego zdrowia i życia. Jeśli zainteresowałeś się tematyką bezpieczeństwa obserwuj nas także w mediach społecznościowych Facebook i Instagram oraz dołącz do grona Ambasadorek/Ambasadorów Bezpieczeństwa i przekaż swoją wiedzę rodzinie i przyjaciołom. Stając się Ambasadorem Bezpieczeństwa, dołączasz do społeczności osób rozsądnych i wrażliwych. Dbaj o siebie i innych uczestników ruchu drogowego.