Jak zadbać o bezpieczeństwo po zmianie czasu z letniego na zimowy?
1. Pamiętaj o koncentracji uwagi na drodze
Zmiana czasu i wcześniejsze zapadanie zmroku mogą wpływać na poziom koncentracji uwagi kierowcy. W okresie jesienno-zimowym zmęczenie pojawia się szybciej, co przekłada się na gorsze skupienie uwagi i dłuższy czas reakcji za kierownicą. Warto uważać na drogach, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych, gdzie chwila nieuwagi może prowadzić do tragicznych wypadków. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, unikaj stresu i staraj się wysypiać, aby zminimalizować wpływ zmiany czasu na Twoją codzienną aktywność.
2. Sprawdź, czy masz odblaski
Piesi i rowerzyści należą do grupy najbardziej narażonych użytkowników dróg, zwłaszcza po zmroku, kiedy ryzyko wypadku znacząco wzrasta. Pamiętaj, że od jutra zmierzch nastaje dużo wcześniej, a widoczność na drodze może być ograniczona. Dlatego tak ważne jest noszenie odblasków. Jeśli poruszasz się poza obszarem zabudowanym, noszenie odblasków na odzieży wierzchniej jest obowiązkowe, ale warto je mieć także w mieście. Nawet niewielki element odblaskowy, umieszczony w widocznym miejscu, znacząco zwiększa odległość z jakiej może Cię zauważyć kierujący pojazdem po zmroku. To znacząco poprawia Twoje bezpieczeństwo na drodze. Upewnij się, że Twoje dzieci i rodzina również noszą odblaskowe elementy poruszając się po zmroku.
3. Bądź ostrożny na przejazdach kolejowych
W okresie jesiennym warunki atmosferyczne, takie jak mgła i deszcz znacząco zmniejszają widoczność. Z tego powodu jesienią na przejazdach kolejowo-drogowych kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. W takich warunkach zawsze warto zwolnić przed przejazdem, upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg pomimo że rogatki są w górze a światła przejazdowe nie nadają sygnału.
4. Regularnie kontroluj stan techniczny swojego pojazdu
Wraz z nadejściem jesieni zmieniają się także warunki na drogach. Opady deszczu, błoto czy zalegające liście mogą utrudniać poruszanie się pieszym , rowerzystom oraz kierowcom.. Jeszcze dziś upewnij się, że Twój samochód jest w dobrym stanie techniczny: zadbaj o właściwe opony, sprawdź światła i wycieraczki. Szczególnie ważne jest, aby hamulce działały sprawnie, a opony miały odpowiednią głębokość bieżnika, to wpłynie na poprawę przyczepności.
6. Wykorzystaj dodatkową godzinę na odpoczynek
Choć zmiana czasu daje nam dodatkową godzinę snu, warto pamiętać, że może ona wpływać na nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Aby zmiana była jak najmniej odczuwalna, staraj się kłaść spać o stałej porze, nawet w weekendy. Regularny sen pomoże zachować odpowiednią koncentrację, co jest kluczowe podczas prowadzenia pojazdów, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
7. Pamiętaj o zasadach ruchu drogowego
Zmiana czasu i trudniejsze warunki atmosferyczne to również czas, w którym musimy być szczególnie uważni na drogach. Zmniejszona ilość światła dziennego, gorsze warunki atmosferyczne i zmniejszona koncentracja mogą prowadzić do groźnych wypadków. Pamiętaj o noszeniu odblasków, zachowaj ostrożność na przejazdach kolejowych, a także kontroluj stan techniczny swojego pojazdu. Przestrzeganie zasad ruchu drogowego, zwłaszcza na przejazdach kolejowo-drogowych, może uniknąć tragedii. Nigdy nie omijaj rogatek, nie wjeżdżaj na przejazd jeśli widzisz czerwone światło, zawsze zachowuj ostrożność zbliżając się do torów kolejowych.
Kampania społeczna "Bezpieczny Przejazd" jest źródłem informacji, które pomagają zwiększyć świadomość w zakresie bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych. Warto zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie kampanii oraz w mediach społecznościowych Facebook oraz Instagram, a także wziąć udział w quizie, który pozwala uzyskać tytuł Ambasadorki i Ambasadora Bezpieczeństwa.