Jakie jest Twoje „koło ratunkowe” na przejazdach kolejowo-drogowych?

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych stanowi niezwykle ważny aspekt dla każdego użytkownika dróg. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie zareagować w nietypowej sytuacji na przejeździe w nieznanej Tobie okolicy? Jednym z narzędzi, które pomagają kierowcom podejmować świadome decyzje, w tych krytycznych momentach, jest #ŻółtaNaklejkaPLK. To element, który decyduje o Twoim życiu! W tym artykule przyjrzymy się tej niewielkiej naklejce umieszczanej na przejazdach kolejowo-drogowych i temu, jak może ona stanowić swoiste "koło ratunkowe" dla kierowców, pieszych, maszynisty i pasażerów najeżającego pociągu.

Widok na tory i tył krzyża św. Andrzeja z żółtą naklejką PLK

Czym jest i jak wygląda #ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach kolejowo-drogowych?

#ŻółtaNaklejkaPLK jest obecna na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych, zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w tych miejscach. Czy wiesz, że znajduje się zawsze w tym samym miejscu na każdym przejeździe? Czy wiesz, gdzie można ją znaleźć? To miejsca szczególnie dobrze widoczne dla potrzebujących pomocy, ale często niezauważane przez codziennych użytkowników dróg.

To gdzie można ją znaleźć? #ŻółtaNaklejkaPLK jest umieszczona od strony torowiska na napędzie rogatki lub na krzyżu św. Andrzeja – tym biało-czerwonym znaku w formie obróconego X.

 

Co zawiera #ŻółtaNaklejkaPLK?

Zachowuje istotne informacje, które mogą uchronić przed tragedią. Cztery elementy związane z tą naklejką obejmują:

Kolor żółty: jest wybrany celowo, aby kontrastować z czerwonymi znakami ostrzegawczymi i sygnałami na przejeździe. Ma to na celu zwrócenie uwagi kierowców będących już na przejeździe.

Numer skrzyżowania: pierwszy wiersz na naklejce –  indywidualny i unikalny numer konkretnego przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki niemu wszystkie służby ratunkowe są w stanie szybko zlokalizować miejsce, w którym się znajdujesz.

Numer alarmowy 112: łączysz się z operatorem, przekazując pilne informacji o zagrożeniu. operatorzy numeru 112 mają bezpośredni kontakt z dyspozytorami ruchu w PLK S.A., którzy są w stanie w ciągu kilkudziesięciu sekund spowolnić ruch bądź całkowicie wstrzymać ruch pociągów.

Numery telefonów „w razie awarii”: trzeci wiersz z naklejki zawiera indywidualne numery telefonów dyspozytorów zakładowych PLK – „opiekunów” danego przejazdu. To właśnie tam można zgłaszać informacje o awariach lub uszkodzeniach elementów przejazdu, które nie stanowią w danej chwili bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia użytkowników przejazdu.

Czy to wszystko o czym warto wiedzieć, kiedy zdarzy nam się niespodziewana sytuacja na przejeździe kolejowo-drogowym?

Czy wiedziałeś, że w warunkach nocnych, sygnałem ostrzegającym przed zagrożeniem dla maszynisty jest światło latarki prowadzonej po okręgu. Dlatego tak ważne jest, aby nie stać bezpośrednio na torach podczas wzywania pomocy, a obok nich, gdzie? Pamiętaj, że pociągi mogą nadjechać z obu kierunków w nieprzewidywalnym czasie. Nawet w sytuacji zagrożenia, podczas wzywania pomocy, należy dbać o własne bezpieczeństwo i unikać przebywania na torach – to nie zwalnia z myślenia.

Co z rogatką, jeśli samochód utknie pomiędzy nimi? Nie krępuj się jej wyłamać. Następnie odjedź samochodem na bezpieczną odległość, ułóż rogatkę wzdłuż drogi i poinformuj o fakcie odpowiednie służby. Skąd będziesz wiedział jakie? Tak, #ŻółtaNaklejkaPLK przyjdzie Ci z pomocą i niezbędną informacją.

Zobacz, czy użytkownicy drogi z tych filmów dobrze się zachowali?

Reasumując: #ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach kolejowo-drogowych stanowi swoiste "koło ratunkowe" dla kierowców, pieszych, maszynistów czy pasażerów. Piesi i kierowcy, którzy znają znaczenie #ŻółtaNaklejkaPLK i sposoby sygnalizacji zagrożenia, mają leprze predyspozycje ku podjęciu kluczowych decyzji dotyczących bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu w sposób przemyślany i pewny. Właśnie do nich dołączyłaś/-eś i jesteś Ambasadorką/Ambasadorem Bezpieczeństwa!