Jubileuszowe warsztaty kolejarzy z instruktorami nauki jazdy

W Sosnowcu odbyły się 60, jubileuszowe warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD. Organizatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które od kilkunastu lat realizują kompleksowe działania zwiększające bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju. Z podobnych akcji organizowanych w całej Polsce skorzystało już ponad pięć tysięcy instruktorów. Warsztaty są częścią kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”..

Marcin Kruszyński w towarzystwie W. Kiełczyńskiego udzielają wywiadu dziennikarzom.

W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizowały już siedem edycji cyklu warsztatów edukacyjnych dla instruktorów nauki jazdy, Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, Powiatowych Komend Policji oraz Powiatowych Komend Państwowej Straży Pożarnej. Dotychczas spotkania eksperckie odbyły się w 54 miastach w Polsce. Udział w nich wzięło ponad 5 000 ośrodków szkolenia kierowców. Jubileuszowe, 60 warsztaty odbyły się w Sosnowcu.

Na spotkaniach kolejowi eksperci poruszają tematykę z zakresu Prawa o Ruchu Drogowym w kontekście przejazdów kolejowo-drogowych, prezentują najczęstsze wykroczenia popełniane przez kierowców poparte materiałami video z kamer umieszczony na przejazdach kolejowo-drogowych oraz ciekawostki z dziedziny kolejowej i motoryzacyjnej. . Przypominają również o wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK – dodatkowego oznaczenia przejazdów kolejowo-drogowych. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje materiały dydaktyczne, pomocne w szkoleniu przyszłych kierowców.

Od wielu lat zdarzenia na terenach kolejowych pokazują, że ignorowanie sygnałów zabraniających wjazdu na przejazd, w tym omijanie rogatek, wynikają z nieznajomości przepisów i ignorowania zasad bezpieczeństwa. Wiedza oraz zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie mogą wpływać na zachowania przyszłych kierowców. Warsztaty oraz przekazywane materiały dydaktyczne to także cenne wsparcie w edukacji . Chcemy, aby każdy – kto uzyskuje prawo jazdy – miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych – mówił Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na terenie województwa śląskiego jest 813 przejazdów kolejowo-drogowych i bezpiecznych przejść dla pieszych w poziomie szyn. To ok 7% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczne przekraczanie torów.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z niewłaściwego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek, to najczęstsze przyczyny tragedii.

W 2022 r. na przejazdach i przejściach w poziomie szyn doszło do 172 wypadków i kolizji, w których zginęło 43 osób, a 20 zostało ciężko rannych.

Głos rozsądku Ambasadorów Bezpieczeństwa

Pośpiech, nieuwaga i brawura zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań. „Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to przesłanie może ocalić zdrowie i życie dziesiątek osób. Głos rozsądku Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa, przypominający o właściwym zachowaniu, wpływa na nasze decyzje.

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa uczą rodziny, znajomych, uczniów zasad bezpieczeństwa na torach i zachęcają do rozważnego zachowania na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy. Wystarczy znać zasady bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych oraz promować ich stosowanie wśród swoich bliskich.

Kampania „Bezpieczny Przejazd” od 2005 r. edukuje w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych szereg różnorodnych działań, w tym specjalistyczne seminaria dla przedstawicieli szkół nauki jazdy, symulacje zderzenia lokomotywy z pojazdem, czy akcje Bezpieczny piątek, Październik miesiącem edukacji.

#ŻółtaNaklejkaPLK, czyli liczymy sekundy ratujące życie

Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki posiadające trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr, numer telefonu alarmowego 112 i numery awaryjne.

Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK? Jeśli samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

W sytuacji zagrożenia skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Tylko w 2022 roku w 205 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 518 sytuacjach – ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

fot. Andrzej Zając / Mateusz Michalik