Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!

14 lutego obchodzimy święto zakochanych, czyli dzień, w którym w szczególny sposób myślimy o osobach, które są dla nas najważniejsze. Ale w Walentynki pamiętajmy nie tylko o prezentach i miłych spotkaniach. Zadbajmy przede wszystkim o bezpieczeństwo!

 

Zdjęcie z tylnego miejsca w samochodzie - para jadąca kabrioletem.

Spieszysz się na spotkanie z ukochaną bądź ukochanym? To zrozumiałe, ale nawet w tym wyjątkowym dniu uważaj na drodze. W Polsce jest ok. 11 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych i każdego roku dochodzi na nich do około 200 wypadków 1. Pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa możesz zapobiec kolejnemu z nich!

Pociąg ma zawsze pierwszeństwo!

Nie ma od tego żadnych odstępstw. Przejechanie przez przejazd kolejowo-drogowy bez wcześniejszego upewnienia się, że nie nadjeżdża pociąg czy wjechanie na torowisko, mimo opadających rogatek lub migających sygnalizatorów nie są dobrym pomysłem, żeby zrekompensować kilka minut spędzonych wcześniej w korku. To prosta droga do tragedii! Pociąg może nadjechać w każdej chwili, a w tym starciu samochód nie ma żadnych szans.

Zwolnij!

Walentynki przypadają w środku zimy. Może się zdarzyć, że nawierzchnia będzie mokra lub co gorsza, pojawi się na niej lód. W tym okresie duże znaczenie ma dostosowanie prędkości jazdy do warunków pogodowych, żeby w sytuacji zagrożenia móc zatrzymać pojazd. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem prędkości wydłuża się droga hamowania. Zadbaj o wspólne bezpieczeństwo i zdejmij nogę z gazu.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK

Może się zdarzyć, że w trakcie walentynkowego wyjazdu, w wyniku usterki, samochód utknie między rogatkami. Rola Żółtej Naklejki PLK w takiej sytuacji jest nieoceniona – kontakt ze służbami z jej wykorzystaniem zwiększa szanse na zatrzymanie rozpędzonego pociągu i uniknięcie możliwych skutków zderzenia. Powinniśmy z nich skorzystać również wtedy, kiedy już doszło do wypadku na przejeździe lub w jego okolicy i musimy ratować czyjeś życie lub zdrowie.

Żółte Naklejki PLK znajdują się od wewnętrznej strony krzyży świętego Andrzeja lub na napędach rogatek od strony torów i zawierają trzy informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny. Jeśli nie masz możliwości zjechania z przejazdu, to jak najszybciej powinieneś opuścić samochód i strefę niebezpieczną, a od razu po tym zadzwonić pod numer alarmowy 112. Zgłaszając rodzaj zdarzenia, podaj indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego znajdujący się na Żółtej Naklejce PLK, co pozwoli służbom na precyzyjną i szybką identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi kolejne działania.

Warto pamiętać, że właściwe zachowanie się na przejeździe kolejowo-drogowym przynosi jedynie pozytywne skutki. Kierowca, który wie, że to pociąg ma zawsze pierwszeństwo, może dalej realizować swoje plany, kochać i być kochanym, a bliscy doczekają się jego przyjazdu.

A gdy idziesz na walentynkową randkę pieszo – nie spiesz się! Kiedy na swojej drodze napotkasz tory, pamiętaj, aby przekraczać je jedynie w wyznaczonych miejscach. Wiele osób korzysta z tak zwanych „dzikich przejść”, które nie są w żaden sposób oznaczone. Wybieranie tego typu ścieżek jest skrajnie niebezpieczne, gdyż w każdym momencie może pojawić się nadjeżdżający pociąg. Przekraczanie „dzikich przejść” doprowadziło już do tragedii setek osób. Jeżeli spotkasz na swojej drodze taki „skrót”, absolutnie nie ryzykuj!


1 https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/kategorie-przejazdow/ [dostęp: 13.02.2023]