Miniporadnik dla rodziców

Chociaż do końca wakacji zostało tylko kilka tygodni, to najmłodsi cieszą się jeszcze chwilami odpoczynku. Letni relaks może uśpić czujność dzieci i rodziców. Przypominamy rodzicom o najważniejszych zasadach, które poprawią bezpieczeństwo ich pociech, jeśli znajdą się one w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego lub na terenach kolejowych.

Trójka skaczących dzieci na tle zachodzącego słońca.

Długie i ciepłe dni sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu. Dzieci często spędzają ten czas z rówieśnikami, niekiedy daleko poza zasięgiem wzroku rodziców. Pozornie niewinne wybryki, kiedy dzieją się w nieodpowiednim miejscu, mogą zakończyć się nieszczęśliwie.

Przejazdy kolejowo-drogowe oraz torowiska to miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Pędzący pociąg nie wyhamuje, kiedy znienacka dziecko pojawi się na trasie jego przejazdu. Problem dotyczy zwłaszcza torowisk rzadko uczęszczanych, które robią wrażenie opuszczonych. Nigdy nie wiemy – nawet jeśli wydaje się nam, że tak – czy na z pozoru opuszczonych torach nagle nie pojawi się pociąg.

Wszelkie formy zabawy na torach – od skakania i biegania, przez uszkadzanie znaków drogowych, po podkładanie przedmiotów na szyny – stanowią poważne zagrożenie.  Upewnij się, że twoje dzieci wiedzą, czym grożą takie zachowania.

Wytłumacz i stosuj zasady

Pewne normy zostały stworzone z troską o bezpieczeństwo. Jeśli chcemy, żeby przestrzegali ich najmłodsi, sami powinniśmy je respektować. Przede wszystkim należy wytłumaczyć dzieciom te zasady. „Nie, bo nie” nie jest dobrą metodą edukacyjną. Trudno jest przestrzegać zasad, których się nie rozumie. Opowiedzmy dziecku, co dzieje się na przejeździe kolejowo-drogowym: jak szybko jedzie pociąg, jak długą ma drogę hamowania, z jaką siłą uderza w auto. Chociaż zwykle dzieciom nie brakuje wyobraźni, to w przypadku tak poważnych zdarzeń jak wypadek na torach, mogą mieć z tym problemy. Wytłumaczenie przyczyn i skutków pomoże im zrozumieć kwestię powagi bezpiecznego zachowania na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych.

Przekraczanie linii kolejowych w miejscach do tego niewyznaczonych jest zabronione i bardzo ryzykowne. Torowisko nie jest miejscem przystosowanym do uczęszczania przez pieszych – w tym najmłodszych: utknięcie nogi, potknięcie się, poślizgnięcie… nadjeżdżający pociąg… i koniec może być tragiczny. W samym lipcu tego roku w ten sposób na torach zginęło 18 osób. Pokażmy dzieciom przejścia, przez które mogą bezpiecznie przekraczać tory kolejowe, i przestrzeżmy przed tzw. „dzikimi przejściami”, skrótami, które są niebezpieczne. 

Dzieci, zwłaszcza te, które posiadają już kartę rowerową, powinny znać znaki drogowe i potrafić odczytać sygnały pojawiające na sygnalizatorze świetlnym ustawionym przed przejazdem kolejowo-drogowym. Najważniejsze ze znaków, które można spotkać na przejazdach, to znaki ostrzegawcze przejazd kolejowy z zaporami i bez zapór, znak STOP, krzyż św. Andrzeja, słupki wskaźnikowe (informują o dystansie dzielącym nas od przejazdu). Znaki, o ile tylko dzieci będą je rozumiały, mogą być wskazówką, jak się zachować, kiedy trzeba przekroczyć przejazd, a w pobliżu nie ma dorosłego.

Opowiedz o #ŻółtaNaklejkaPLK

Co robić, kiedy na przejeździe wydarzy się coś niebezpiecznego? Przede wszystkim należy jak najszybciej zgłosić to odpowiednim służbom. Na przejazdach, zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się Żółte Naklejki. Pokaż dziecku, jak wygląda Żółta Naklejka i wyjaśnij, co oznaczają jej poszczególne elementy oraz w jakich sytuacjach należy je wykorzystać: numer skrzyżowania i numery telefonów (numer alarmowy 112 do zgłaszania wypadków i numer awaryjny do informowania o awariach na przejeździe). Zdarza się, że dzieci zatajają pewne informacje w obawie przed karą. Należy je uświadamiać, jak ważne jest zgłaszanie awarii i wypadków, nawet jeśli w jakikolwiek sposób przyczyniły się do niebezpiecznej sytuacji.

Świeć przykładem

Kiedy czas spędzony na dworze przeciąga się do późnego wieczora lub nocy, warto pomyśleć o zaopatrzeniu pociech w odblaski. Dzięki nim będą widoczne z dużej odległości. Wiemy, że noszenie odblasków jest dla niektórych powodem do wstydu, ale kiedy chodzi o kwestie bezpieczeństwa względy estetyczne powinny zostać na dalszym planie. Rynek oferuje mnóstwo odblasków w przeróżnych formach – kamizelki, czapki, plecaki, breloki, opaski, wybór jest ogromny. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dzieci chętnie naśladują dorosłych, dlatego zachęcamy całe rodziny do korzystania z odblasków w trakcie wieczornych spacerów. Przypominamy, że od 2014 roku istnieje ustawowy obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym.

Ucz przez zabawę

Całe szczęście, opracowaliśmy mnóstwo materiałów, które pomogą wytłumaczyć pociechom wszystkie zawiłości związane z zasadami przekraczania przejść i przejazdów kolejowo-drogowych. Zajrzyj do zakładki Edukacja --> Dla dzieci, aby poznać gry online i mobilne (dostępne na iOS i Androida) i inne materiały edukacyjne – kolorowankę i zeszyt edukacyjny. Nauka zasad bezpieczeństwa może być frajdą!