Mobilna Ambasada Bezpieczeństwa
Ignorowanie przepisów ruchu drogowego oraz migającego czerwonego światła, omijanie zamkniętych półrogatek, niestosowanie się do znaku STOP i wjeżdżanie na przejazd w momencie opuszczania rogatek – to najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Łączą się one z niezachowaniem szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do torów i w trakcie ich przekraczania. Bezpieczeństwo jest istotną wartością, której nie można ignorować nawet wtedy, kiedy mamy wakacje i jesteśmy zmęczeni całodzienną podróżą.
Zawsze bezpieczni
Szansę na poprawę bezpieczeństwa daje aplikacja ,,Bezpieczny Przejazd”. Pozwala na wygodne powiadomienie odpowiednich służb o dowolnej usterce na przejazdach kolejowo-drogowych, np. niezamknięciu się rogatek, uszkodzonym znaku STOP czy zepsutej przejazdowej sygnalizacji świetlnej. W aplikacji wystarczy znaleźć przycisk „Zgłoś usterkę” i wybrać rodzaj zgłoszenia.
Poniżej tutorial wykorzystania tej funkcji.
Poza możliwością szybkiego powiadamiania o niebezpieczeństwach „na torach” w aplikacji znajdziemy też treści edukacyjne: informacje dotyczące poprawnego zachowania w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych, plansze opisujące kategorie skrzyżowań dróg z torami czy wskazówki na temat tego, jak skorzystać z Żółtej Naklejki PLK w sytuacji zagrożenia.
Aplikacja jest dostępna dla systemów Android i iOS, a jej użytkownicy mają szansę realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego. Do pobrania na stronie bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne/ oraz przy pomocy zamieszczonych kodów QR. Wystarczy zeskanować kod i pobrać aplikację na telefon.
Pamiętaj o Żółtej Naklejce PLK
Zagrożenie, które zauważymy na przejeździe kolejowo-drogowym, możemy również zgłosić w tradycyjny – telefoniczny – sposób, kierując się informacjami z Żółtej Naklejki PLK. Od 2018 r. żółte naklejki znajdują się na wszystkich przejazdach zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Są umieszczone od wewnętrznej strony krzyża św. Andrzeja lub na napędach rogatek.
Posiadają trzy ważne informacje: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 oraz numery awaryjne. Jeśli zauważymy usterkę techniczną, wybieramy numer awaryjny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.
Żółtej naklejki używamy również wtedy, kiedy nasz samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu lub jeśli już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie. Wtedy wybieramy numer alarmowy 112. Pracownicy numeru alarmowego w ekspresowym tempie kontaktują się z ekspozyturą PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów. Wzywają też służby ratunkowe.
Bezpieczne wakacje to udane wakacje – jako Ambasadorzy Bezpieczeństwa wspólnie o to zadbajmy, to proste!