O bezpieczeństwo na kolei podczas Wielkanocy zadbają funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei

W okresie przedświątecznym i Świąt Wielkanocnych Straż Ochrony Kolei zadba o bezpieczeństwo osób podróżujących koleją. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą strzec ładu i porządku publicznego w pociągach, na dworcach, a także na szlakach i przejazdach kolejowo-drogowych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na obszarze kolejowym zależy nie tylko od działań SOK, ale także od zachowania wszystkich osób korzystających z transportu kolejowego. Dołóżmy wszelkich starań, aby zbliżające się Święta były bezpieczne.

Dwójka funkcjonariuszy SOK podczas patrolu na stacji

Od Wielkiego Piątku w całej Polsce ruszają wzmożone działania Straży Ochrony Kolei, które mają  na celu zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżnym. Wielu z nich najbliższe Święta Wielkanocne zdecyduje spędzić z rodziną, do spotkania z którą często potrzebne będzie pokonanie setek kilometrów pociągiem.

Niemal 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w okresie od 29 marca do 1 kwietnia będzie strzec bezpieczeństwa publicznego na obszarze kolejowym. W dobie będzie zabezpieczać obszar kolejowy średnio ok. 400 patroli SOK (ponad 700 funkcjonariuszy). Dodatkowe patrole pojawią się w około 630 pociągach pasażerskich. Funkcjonariusze obecni będą również na szlakach kolejowych oraz w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych, gdzie zadbają o bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Pracę funkcjonariuszy wspomagana będzie przez 60 psów służbowych oraz nowoczesne wyposażenie techniczne takie jak noktowizory, termowizory, lornetki i fotopułapki oraz cyfrowy system łączności radiowej. Szczególnym jednak wsparciem do działań będą Mobilne Centra Monitoringu (MCM) – terenowe pojazdy specjalne, które będą wykorzystywane do monitorowania obszaru kolejowego.

W miejscach występowania zagrożeń wymagających szczególnego zaangażowania i specjalistycznych metod działania pojawią się zespoły Grup Operacyjno-Interwencyjnych, które po cywilnemu prowadzić będą działania między innymi w pociągach i na dworcach w celu ujawnienia sprawców kradzieży kieszonkowych.

Funkcjonariusze SOK przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie należy pozostawiać swojego bagażu bez opieki, wszystkie wartościowe rzeczy (np. gotówkę) powinno się trzymać zawsze przy sobie. Dla podróżnych przez całą dobę czynny jest numer alarmowy Straży Ochrony Kolei – (22) 474 00 00, gdzie można zgłaszać informacje o sytuacjach wymagających interwencji funkcjonariuszy SOK. Sprawmy wspólnie, by te Święta były spokojne i bezpieczne dla nas wszystkich.