Ostrożności nigdy za wiele

Zbliża się początek listopada i czas, kiedy Polacy odwiedzają groby bliskich zmarłych. Na drogach staje się tłoczno, we znaki daje się też jesienna aura utrudniająca widoczność i wpływająca na wydłużenie drogi hamowania pojazdów. Przypominamy, jakich zasad przestrzegać, żeby bezpiecznie wrócić do domu z listopadowego wyjazdu.

Zbliżenie na sygnalizator S2

Rozsądek to podstawa

Pośpiech, nieuwaga i brawura zbyt często skłaniają uczestników ruchu drogowego do niebezpiecznych zachowań. Na przejazdach kolejowo-drogowych to właśnie te czynniki są przyczyną 99% wypadków. W 2021 roku średnio co 43 godziny dochodziło do wypadku lub kolizji na przejeździe, a co 7 dni ginął człowiek.

Planując listopadowy wyjazd, wcześniej zapoznaj się ze zmianą organizacji ruchu i możliwościami parkowania samochodu w okolicach cmentarzy, żeby przygotować się na ewentualne utrudnienia i impulsywnie nie podejmować decyzji, np. o zmianie trasy. Takie informacje znajdziesz w internecie, np. na stronie Zarządu Dróg Miejskich. Przejechanie przez przejazd kolejowo-drogowy bez wcześniejszego upewnienia się, że nie nadjeżdża pociąg, czy wjechanie na torowisko mimo opadających rogatek lub migających czerwonych świateł nie są dobrym pomysłem, żeby zrekompensować kilka minut spędzonych wcześniej w korku drogowym. To prosta droga do tragedii! Pociąg może nadjechać w każdej chwili, a w starciu z pędzącym kolosem samochód nie ma dużych szans – różnica mas pomiędzy składem towarowym a samochodem osobowym jest taka, jak między pojazdem a puszką po napoju. Wyobraź sobie, co się dzieje, kiedy auto najeżdża na puszkę…

Warunki atmosferyczne barometrem prędkości

Wśród kluczowych elementów składających się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wymienia się m.in. warunki atmosferyczne. Jesienią, kiedy wcześniej zapada zmrok i częściej niż w innych porach roku odnotowuje się opady, duże znaczenie ma dostosowanie prędkości jazdy do warunków pogodowych, żeby w sytuacji zagrożenia móc zatrzymać pojazd. Wraz ze wzrostem prędkości wydłuża się droga hamowania. Na mokrej nawierzchni dodatkowo zmniejsza się przyczepność kół do jezdni, co również wpływa na moment zatrzymania. Podczas listopadowego wyjazdu zdejmij nogę z gazu i zachowaj odpowiednią odległość od pojazdu jadącego przed Tobą, kiedy zbliżasz się do przejazdu kolejowo-drogowego. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to przyczyna ponad 7% wypadków na polskich drogach 1.

 

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK

Może się też zdarzyć, że w trakcie listopadowego wyjazdu w wyniku usterki samochód utknie między rogatkami. Rola Żółtej Naklejki PLK w takiej sytuacji jest nieoceniona – kontakt ze służbami, z jej wykorzystaniem, zwiększa szanse na zatrzymanie rozpędzonego pociągu i uniknięcie możliwych skutków zderzenia: dramatów osobistych, utrudnień w ruchu kolejowym i drogowym oraz poniesienia ogromnych kosztów. Z żółtej naklejki powinniśmy skorzystać również wtedy, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie.

Żółte naklejki znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek i zawierają trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny. Jeśli nie masz możliwości zjechania z przejazdu, to jak najszybciej powinieneś opuścić samochód i strefę niebezpieczną, a od razu po tym zadzwonić pod numer alarmowy 112. Zgłaszając rodzaj zdarzenia, podaj indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli służbom na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi kolejne działania.

Tylko od początku 2021 roku w 122 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu z wykorzystaniem Żółtej Naklejki PLK, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 352 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Pierwsze dni listopada to wyjątkowy czas zadumy. Wspominając najbliższych, których nie ma dziś z nami, nie zapominajmy jednak o naszym bezpieczeństwie.  


Komenda Główna Policji. Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku, Warszawa 2021, s. 25.