Pamiętaj, tory to nie miejsce na żarty!
Dzieci od najmłodszych lat powinny zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na terenach kolejowych. Dużą rolę w uświadamianiu, edukowaniu dzieci oraz młodzieży odgrywają rodzice. To właśnie ich zadaniem jest wpajanie zasad bezpieczeństwa i dokładne wskazywanie miejsc, w których pod żadnym pozorem nie wolno się bawić, ponieważ może się to skończyć tragicznie. Ważne jest również to, by uświadamiać dzieciom jakie konsekwencje może nieść czyjeś niefrasobliwe zachowanie. Razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa apelujemy do rozsądku dzieci i młodzieży – wasze nieodpowiednie zachowanie może grozić nawet wykolejeniem pociągu a także zagrozić życiu i zdrowiu podróżujących pasażerów.
Pomyśl o konsekwencjach
Coś, co początkowo ma być niewinnym żartem, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Usypanie górki z piasku na torach lub położenie kilku gałęzi na szynach, pozornie nie wydaje się być aż tak poważną sprawą. A jednak. Maszynista z daleka nie jest w stanie ocenić z jaką przeszkodą ma do czynienia. Musi zatem wykonać manewr nagłego hamowania, który może narazić pasażerów na przewrócenie się i spowodować uszkodzenia ciała. Trzeba także wiedzieć, że po takim awaryjnym zatrzymaniu pociągu, konieczny jest przyjazd odpowiednich służb, wyjaśnienie przyczyny hamowania, zabezpieczenie miejsca, sprawdzenia stanu składu. A to z kolei powoduje wstrzymanie ruchu na całej linii i opóźnienia, które kaskadowo przekładają się spóźnienia pozostałych pociągów. I tak, z pozornie niegroźnego żartu, rodzi się problem, który w konsekwencji dotyka wielu pasażerów.
Przestrzegaj zasad
Większość z nas jest przekonana o tym, że zna i stosuje przepisy dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Niestety, wiele wypadków z udziałem pieszych spowodowanych jest nieprzestrzeganiem przepisów, nieuwagą, brakiem wyobraźni czy wręcz brawurą. Najczęstsze błędy to: przekraczanie torów w miejscach niedozwolonych, przechodzenie pod opuszczoną rogatką, przebieganie tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, ignorowanie czerwonego światła sygnalizatora. W przypadku młodzieży listę tę najczęściej dopełnia kaptur na głowie i słuchawki na uszach, które ograniczają możliwość jakiejkolwiek oceny sytuacji. Dlatego wraz z Ambasadorkami Bezpieczeństwa apelujemy do rodziców aby przypominali dzieciom, tym starszym i młodszym, że najważniejsze jest przestrzeganie zasad, rozsądek i dbanie o własne bezpieczeństwo.
#Zostanwdomu i sprawdź się
Zawsze warto sprawdzić swoją wiedzę na temat przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa zapraszamy rodziców i dzieci do wspólnej zabawy i skorzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, które można znaleźć na naszej stronie.
„Bezpieczny przejazd VR”, to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Aplikacji można używać również korzystając z samego smartfona. Dostępna jest w wersji na Android oraz iOS.
„Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie”, to niekończący się wyścig, podczas którego można poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Android oraz iOS.
Dla najmłodszych - Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na: www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci.
Razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa życzymy dobrej zabawy!