„Październik miesiącem edukacji” = bezpieczeństwo naszych dzieci

Zakończyła się kolejna edycja projektu kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, który już od jedenastu lat przyczynia się do edukacji i bezpieczeństwa najmłodszych na polskich torach kolejowych. To „Październik miesiącem edukacji” – inicjatywa organizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy wsparciu Straży Ochrony Kolei i Policji, mająca na celu podniesienie świadomości i umiejętności dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z przejazdów kolejowo-drogowych.

Prelekcja w przedszkolu, grupa dzieci, prowadząca, na ekranie wyświetlany krzyż św. Andrzeja.

Przez ten czas (tylko podczas październików, gdyż prelekcje trwają cały rok) udało nam się dotrzeć do ponad 310 000 uczniów, przekazując im istotne informacje na temat zachowania się na terenach kolejowych. Nie czekamy, aż inni podejmą działania, dbając  o bezpieczeństwo naszych najmłodszych obywateli na przejazdach. Działamy teraz, ucząc poprzez zabawę, gry, quizy i konkursy, które angażują dzieci i sprawiają, że nauka staje się fascynującym doświadczeniem. Dodatkowo każde dziecko otrzymuje – w zależności od wieku – zeszyt edukacyjny lub kolorowankę oraz inne materiały, które pomagają w przyswajaniu wiedzy.  

Ważne jest, aby każdy, niezależnie od wieku, znał zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. To dlatego nasza akcja obejmuje różne grupy wiekowe, dostosowując przekaz do potrzeb uczniów. To właśnie te starania pozwoliły nam nieraz usłyszeć podziękowania od dzieci w geście wdzięczności za to, że teraz wiedzą, jak bezpiecznie przekraczać tory kolejowe.

W tegorocznej edycji projektu przekazaliśmy cenne informacje około 30 000 dzieciom i młodzieży podczas 653 prelekcji, co przełożyło się na blisko 3 tygodnie ciągłej nauki. W trakcie tych spotkań uczniowie dowiedzieli się również, jak reagować w sytuacjach zagrożenia, korzystając z informacji zawartych na Żółtych Naklejkach PLK, umieszczonych na przejazdach kolejowo-drogowych.

Warto podkreślić, że te naklejki to nie tylko informacje, które mogą uratować życie, ale także wiedza dla rodziców. Dzięki ulotkom przekazanym dzieciom, rodzice również mogą lepiej zrozumieć, jakie zasady obowiązują na przejazdach kolejowo-drogowych.

Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na torach kolejowych, dlatego zachęcamy do korzystania z Żółtych Naklejek PLK. Mają one trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112, na który należy dzwonić w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać awarie i nieprawidłowości na przejazdach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym projekcie, odwiedź stronę internetową www.bezpieczny-przejazd.pl. Możesz także śledzić nasze działania w mediach społecznościowych, stacjach telewizyjnych, radiowych, multipleksach kinowych oraz prasie. Razem możemy zadbać o bezpieczeństwo na torach kolejowych i przekazywać cenne informacje dalej, pełniąc rolę Ambasadorek lub Ambasadorów Bezpieczeństwa!