PLK: nie ryzykuj na przejeździe! Symulacja w Orzechowie dla większego bezpieczeństwa

Nie narażaj życia i zdrowia, przestrzegaj przepisów, a w kryzysowej sytuacji nie ryzykuj – wyłam rogatkę. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują o rozsądek i przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. W Orzechowie, między Wrześnią a Jarocinem, przygotowano symulację zdarzenia, pokazującego skutki nierozważnych zachowań.

Widok na zakleszczone pomiędzy słupem a drezyną 2 samochody na torowisku. W tle obsługa wydarzenia i strażacy.

Aby nie dochodziło do łamania zasad bezpieczeństwa, w ramach kampanii społecznej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. „Bezpieczny Przejazd”, w Orzechowie (pow. wrzesiński) przy współpracy z sołectwem i służbami mundurowymi odbyła się symulacja zderzenia lokomotywy z samochodem, obrazująca dramatyczne skutki ignorowania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.   

Symulację przygotowano na przejeździe przy bocznym torze stacji Orzechowo. Biorąca w inscenizacji drezyna poruszała się z niewielką prędkością i nie miała doczepionych wagonów – mimo to znacznie uszkodziła znajdujące się na torach dwa auta. Chwilę po zdarzeniu rozpoczęła się akcja ratunkowa. Strażacy zabezpieczyli teren, uwolnili manekina ze zniszczonego samochodu, a służb zaprezentowały działania ratujące życie poszkodowanych w inscenizacji pozorantów.

W zderzeniu z pociągiem samochód nie ma dużych szans, dlatego kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której znajdą się między zamkniętymi rogatkami. Symulacja w Orzechowie pokazała, jak tragiczne mogą być skutki ignorowania bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że profilaktyczne działania trafią do wyobraźni kierowców i przyczynią się do zmniejszenia liczby zdarzeń na przejazdach – powiedział Marcin Kruszyński, ekspert ds. bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inscenizacja w Orzechowie była okazją do przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa:

Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – na przejazd można wjechać jedynie wtedy, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.

Znak „STOP” oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu.

Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd zprzejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędy to m.in. ignorowanie czerwonego światła, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki.

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę, a gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, jak najszybciej opuścić przejazd i wyjść poza rogatki.

Bezpieczeństwo na przejazdach zwiększa #ŻółtaNaklejkaPLK – umieszona na każdym przejeździe w Polsce zarządzanym przez PLK – znajdująca się po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Każdą Żółta Naklejka zawiera indywidualny numer przejazdu (9 cyfr), numer alarmowy 112, z którego należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, i numer techniczny, przeznaczony do zgłaszania ewentualnych usterek.

Z Żółtej Naklejki należy skorzystać m.in., gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Do tej pory odebrano już 23240 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 651 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji, wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 1570 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo na przejeździe.

„Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to przesłanie realizowanej przez PLK kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, które może ocalić życie i zdrowie. W ramach kampanii zwiększającej świadomość użytkowników dróg m.in. przypominane są zasady bezpieczeństwa, prowadzone są warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz spotkania w przedszkolach i szkołach.