„Pociąg” do kradzieży?

Kradzieże w pociągach to plaga, z którą na co dzień spotykają się pasażerowie, jak i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Ręce kradnące portfel z kurtki.

Do najczęstszych przestępstw należą rabunki portfeli, przedmiotów osobistych, a nawet bagaży znajdujących się w przedziałach. Najczęściej do takich zdarzeń dochodzi nocą i w trakcie wielogodzinnych podróży (jak na przykład z Przemyśla do Kołobrzegu), gdy czujność pasażerów jest uśpiona. Takie długie trasy to żniwa dla przestępców. Najlepiej przedstawiają to poniższe statystyki1.

Pomimo licznych kradzieży, jakie zostały zarejestrowane przez SOK, na szczęście – z roku na rok – obserwujemy tendencję spadkową. My sami mamy ogromny wpław na te dane. Dlatego, aby nie stać się ofiarą złodziei, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Poniżej podpowiadamy jak się zachować, aby nasza podróż minęła nam bez niespodzianek.  

1. Staraj się podróżować za dnia.

Unikaj podróży nocą, kiedy to trudniej powstrzymać się od snu. Nawet jeśli wiąże się to z niedogodnościami, jak na przykład z dłuższą jazdą, wybierz połącznie w ciągu dnia. Przed podróżą zadbaj o sen, aby podczas podróży być wypoczętym. Pamiętaj, że wraz z portfelem stracisz swoje dokumenty, które złodziej może wykorzystać np. do zaciągnięcia kredytu w banku.

2. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wsiadania i wysiadania z pociągu.

Wystrzegaj się tłoku. To znakomita sytuacja dla przestępców. Jeśli masz więcej bagaży to zwróć uwagę, aby torebkę czy plecak mieć przed sobą, a portfela i telefonu nigdy nie trzymaj w tylnej kieszeni spodni.

3. Miej bagaż zawsze na widoku.

Wartościowe rzeczy takie jak portfel, dokumenty czy telefon trzymaj zawsze przy sobie. Nie kładź bagażu podręcznego między sobą a innym pasażerem. Bezpiecznej będzie, gdy masz go przed sobą albo obok ściany przedziału. Nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki.

4. Podczas podróży miej przy sobie tylko niezbędną gotówkę.

Nie zabieraj ze sobą dużej kwoty pieniędzy, jeśli nie masz takiej potrzeby, a gotówkę, którą przewozisz najlepiej schowaj w kilku miejscach. W sytuacji kradzieży nie stracisz wszystkich pieniędzy. Jadąc pociągiem staraj się nie zaglądać do portfela. To może zwrócić uwagę osoby, której w ten sposób wskażesz gdzie trzymasz pieniądze.

5. Miej oczy dookoła głowy podróżując w pojedynkę.

W takiej sytuacji wybieraj przedziały, w których siedzą rodziny z dziećmi. Siadaj przy oknie lub przy drzwiach z pustą kieszenią od strony współpasażera. Pod żadnym pozorem nie wybieraj pustych wagonów, czy przedziałów. W przypadku ewentualnej niebezpiecznej sytuacji nikt nie będzie w stanie ci pomóc i zareagować.

6. Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych podróżnych.

Podróżując pociągiem zdarza się, że poznajemy wielu pasażerów podróżujących w tym samym przedziale. Rozmówca wydaje się być pozytywną osobą, śmiejecie się, czas dobrze Wam mija. Współtowarzysz jazdy wyciąga przekąski lub napoje i częstuje Cię nimi. Odmów. Często złodzieje, usypiają w ten sposób podróżnych częstując ich jedzeniem i piciem, w których są środki nasenne. Kiedy Wy śpicie, on ma dużo czasu na przeszukanie Waszych rzeczy. A kiedy się ockniecie jego już nie będzie.

7. Gdy kradzież staje się faktem.

Jeśli już padniesz ofiarą złodzieja czym prędzej zawiadom konduktora lub Straż Ochrony Kolei. Im szybciej zgłosisz zdarzenie, tym szanse na odzyskanie zgubionych przedmiotów są większe.

Zapraszamy również do obejrzenia reportażu @PolsatNews, w którym zobaczycie na własne oczy, jak działają złodzieje oraz jak sobie z nimi radzą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Warto obejrzeć!

 

     

https://www.facebook.com/100064818370541/videos/5773032492792187


1 Źródło: Komenda Główna Straży Ochrony Kolei