Quiz "Bezpieczny Przejazd" – podsumowanie

W maju udostępniliśmy dla Was krótki quiz z kilkoma pytaniami, które miały sprawdzić wiedzę na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz ciekawostek ze świata kolei. Chcielibyśmy przybliżyć Wam te informacje. Zapraszamy do lektury!

Grafika z szarym tłem, na górze napis: Quiz, po prawej stronie Ambasadorka Bezpieczeństwa, obok napis: Podsumowanie.

Uwaga, tory!

To jak to jest z tym zachowaniem zasady ograniczonego zaufania podczas przekraczania przejazdu kolejowo-drogowego? Czy powinniśmy stosować się zawsze do tego obowiązku czy są może jakieś wyjątki? Odpowiadając na pytania: tak, za każdym razem musimy zachować szczególną ostrożność podczas przekraczania przejazdu kolejowo-drogowego. Nigdy nie mamy pewności jak zachowają się inni uczestnicy ruchu drogowego ani nie wiemy, co może się wydarzyć. Miejmy też na uwadze, że urządzenia mogą ulec awarii, a dróżnik przejazdowy może zasłabnąć. Pamiętajmy o tym!

Szukaj Żółtej Naklejki PLK

W momencie, w którym samochód zostanie unieruchomiony pomiędzy rogatkami lub na przejeździe będzie znajdował się jakiś duży obiekt, należy pamiętać gdzie szukać pomocy! Żółta naklejka znajduje się na odwrocie krzyża św. Andrzeja, a gdy takiego nie ma przy przejeździe, to trzeba jej szukać na tyle napędu rogatkowego, od strony torów.

Znajduje się na niej indywidualny numer skrzyżowana, numer alarmowy 112 w razie niebezpieczeństwa oraz numery awaryjne, pod które trzeba się zgłosić, gdy widzimy usterkę.

Czas start!

Chociaż zniecierpliwionym kierowcom może wydawać się, że od włączenia sygnału świetlnego do opuszczenia rogatek mija długi czas, jest to zaledwie 8 do 13 sekund. W tak krótkim momencie można utknąć pomiędzy szlabanami, jeżeli nie zatrzymamy się przed przejazdem. Takie sytuacje kończyły się tragicznie w wielu przypadkach, dlatego pamiętajmy, aby zatrzymać się za każdym razem, gdy widzimy sygnał świetlny!

Najszybszy na przejeździe

Chociaż wiele osób może być zdziwionych, to pociągi mogą poruszać się na liniach kolejowych, na których są przejazdy drogowe, z prędkością do 160km/h! Przy takiej prędkości pojazd szynowy pokonuje dystans 1 km poniżej 30 sekund. Warto mieć to z tyłu głowy, aby nigdy nie podejmować ryzykownych zachowań przy przejazdach kolejowo-drogowych, bo niezauważony pociąg może nadjechać „w mgnieniu oka”.

Czas na rogatki

Ostatnie pytanie nie było najłatwiejsze, ale mamy nadzieję, że sobie z nim poradziliście. Rogatki znajdują się na około 30% przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce. Trzeba pamiętać jednak, że wciąż około 70% jest ich pozbawiona. Przy takich przejazdach musimy zachować jeszcze większą ostrożność, bo brak rogatek nie uniemożliwi nam wjazdu na tory w momencie pojawienia się pociągu.

To już wszystko co przygotowaliśmy dla Was w tym quizie. Mamy nadzieję, że podoba Wam się taka formuła zdobywania i utrwalania wiedzy. Czy czujecie się już prawdziwymi Ambasadorami Bezpieczeństwa? Jeżeli będziecie chętni na więcej, to przygotujemy kolejne wyzwania!