Sprawne auto gwarancją bezpieczeństwa, także na przejazdach kolejowo-drogowych

Chyba nikt nie lubi nagłych niespodzianek związanych z awarią samochodu. Często tego typu sytuacje spowodowane są złym stanem technicznym pojazdu. W wielu przypadkach może to być niestety wynikiem naszego zaniedbania. Dlatego wyjeżdżając na ulicę powinniśmy zadbać, aby nasze auto było sprawne. Nagła awaria, może okazać się szczególnie niebezpieczna na przejazdach kolejowo-drogowych.

Kierowca samochodu dostawczego stoi przy otwartej komorze silnika.

Wielu kierowców bagatelizuje usterki w swoim aucie, przez co na drogach dochodzi do wypadków i awarii w trakcie jazdy. Ryzyko wzrasta szczególnie jesienią i zimą, kiedy dodatkowo warunki atmosferyczne potrafią sprawić dużo problemów. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest kluczową kwestią, dlatego stworzyliśmy krótką listę czynności oraz elementów wyposażenia samochodu, o które możemy zatroszczyć się sami, w pierwszej kolejności. Przestrzeganie poniższych punktów znacznie zminimalizuje ryzyko powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz nagłych awarii.

  • Regularnie zaglądaj pod maskę auta, w celu skontrolowania poziomu płynu hamulcowego, chłodniczego płynu do spryskiwaczy oraz oleju.
  • Zadbaj o to, aby wycieraczki były w pełni sprawne. Są one niezbędne dla kierowcy podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Przy niskich temperaturach powietrza, warto pomyśleć o zmianie płynu do spryskiwaczy na zimowy.
  • Dokładnie wyczyść reflektory w swoim pojeździe. Jazda po zmroku i we mgle nie sprawi wtedy większych problemów.
  • Śliska nawierzchnia i liście to duże wyzwanie dla opon. Z tego powodu sprawdź kondycję bieżnika, a w razie potrzeby rozejrzyj się za oponami wysokiej klasy, z odpowiednim ogumieniem i głębokością bieżnika. Jeśli wybierzesz te właściwe, sprawdzaj w nich regularnie ciśnienie powietrza. Pamiętaj o zmianie opon na zimowe!
  • Zaparowane szyby mogą stanowić problem i znacznie ograniczyć widoczność, szczególnie jesienią i zimą. Żeby uniknąć tego typu sytuacji należy regularnie dbać o przegląd wentylacji w samochodzie. Warto pozbyć się również wilgoci z auta - w tym celu można zacząć od systematycznego wietrzenia wnętrza pojazdu.

Ponadto, według prawa o ruchu drogowym, jesteśmy zobowiązani wykonywać okresowe badanie techniczne pojazdu w autoryzowanych stacjach diagnostycznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w razie wątpliwości, co do stanu technicznego samochodu (np. hamulce) robić to częściej. Awarie potrafią przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie. Nie narażajmy siebie oraz innych na niepotrzebny stres i niebezpieczeństwo. Poświęcenie chwili czasu na skontrolowanie stanu auta może się okazać zbawienne w sytuacjach, w których mielibyśmy ryzykować zdrowiem, a nawet życiem.

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje ludzkie życie

Jeśli znajdziemy się na przejeździe kolejowo-drogowym, a nasze auto ulegnie awarii, należy pamiętać, o Żółtej Naklejce, która może zapobiec wypadkowi i uratować życie. Co zrobić jeśli przytrafi nam się tego typu zdarzenie? Należy niezwłocznie opuścić auto, przejść za rogatki i odszukać naklejkę na napędzie rogatek lub krzyżu świętego Andrzeja od strony torów. Następnie powinniśmy zadzwonić pod nr alarmowy 112 i przekazać operatorowi indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, który pozwoli zlokalizować nasze położenie. Informacja w sprawny sposób zostaje przekazana do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., gdzie wydane jest polecenie o ograniczeniu prędkości, bądź wstrzymaniu ruchu. Od 1 czerwca 2018 r. do 30 września 2022 r. operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 23 832 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych. W 668 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc. Przy 1604 zgłoszeniach ograniczono prędkość jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów[1]. Te liczby pokazują jak istotne może okazać się skorzystanie z #ŻółtaNaklejkaPLK!


[1]bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/