Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

15 listopada 2020 r. – Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Zdjęcie z symulacji wypadku na przejeździe.

Po raz pierwszy obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ten szczególny dzień ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin.

Mówiąc o wypadkach drogowych, należy pamiętać o zdarzeniach na przejazdach kolejowo-drogowych. Ich liczba jest mniejsza, ale dużo częściej kończą się tragicznie.

Wypadki na przejazdach stanowią mniej niż jeden procent wszystkich incydentów komunikacyjnych. Nie powinniśmy ich bagatelizować, gdyż zdarzenia na przejazdach należą do najtragiczniejszych w skutkach. To nie zwalnia nas ze starań ograniczenia ich do zera. Za każdym z nich stoi ludzka tragedia. Dla nas stłuczka, kolizja czy potrącenie to nie jest kolejna cyfra do statystyk tylko człowiek, którego spotkało nieszczęście.

Pomimo, że liczby nie pozwalają zobrazować dramatu osób, które są za nimi schowane, to bez nich nie da się pokazać powagi całego zjawiska. Poniższa infografika prezentuje statystyki wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych od początku 2020 r.

Na zakończenie film, którego wolelibyście nie zobaczyć.