Światowy Dzień Roweru

Światowy Dzień Roweru (ang. World Bicycle Day) to coroczne święto obchodzone na świecie 3 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ikona kalendarza oraz ikona światowego dnia roweru.

Pomysłodawcą tego święta był pracujący w Stanach Zjednoczonych polski socjolog i członek młodzieżowej reprezentacji kolarskiej naszego kraju Leszek Sibilski. W 2015 roku, publikacją artykułu "Cycling is Everyone's Business" (ang. Kolarstwo jest sprawą każdego), rozpoczął oddolną kampanię. Do formalnego przedłożenia na forum ONZ projektu rezolucji o ustanowieniu 3 czerwca Światowym Dniem Roweru udało mu się przekonać delegację Turkmenistanu. Ostatecznie, podczas głosowania 12 kwietnia 2018 roku, uzyskała ona jednomyślne poparcie 193 państw. W tekście rezolucji podkreślono „wyjątkowość, długowieczność i wszechstronność roweru, który jest w użyciu od dwóch stuleci i który jest prostym, dostępnym, niezawodnym, czystym, przyjaznym dla środowiska środkiem transportu”[1].

Nie da się pominąć roli roweru w rozwoju globalnej cywilizacji, kultury czy sztuki. Rower zrewolucjonizował sposób, w jaki ludzie przemieszczają się po miastach i terenach wiejskich. Jest symbolem walki z wykluczeniem społecznym oraz symbolem wolności i niezależności, to też symbol zrównoważonego rozwoju. Jego prostota i dostępność uczyniły go już w historii ikoną zmian społecznych i technologicznych. Dziś rower jest narzędziem promującym zdrowy tryb życia i ochronę środowiska. Rower, jako narzędzie rekreacji, sportu i codziennego transportu, przyczynił się do budowania pojęcia: integracji międzyludzkiej oraz promowania ekologicznego podejścia do życia.

 Podczas podróży rowerowej, bądźmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego. Pamiętajmy o używaniu kasków ochronnych, stosowaniu oświetlenia rowerowego odblasków oraz zachowaniu ostrożności w miejscach szczególnie narażonych na ryzyko, takich jak przejazdy kolejowo-drogowe.

Światowy Dzień Roweru to doskonała okazja, aby celebrować korzyści płynące z używania roweru jako środka transportu. Jednocześnie promując bezpieczeństwo i odpowiedzialność na drogach nie sposób nie wspomnieć o „Kodeksie Rowerzysty” to 7 zasad jakie powinien znać każdy miłośnik dwóch kółek!

Zachęcamy wszystkich do aktywnego i regularnego korzystania z roweru, jako przyjaznej dla środowiska alternatywy transportu, przez cały rok. Pamiętając zawsze o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli zainteresowałeś się tematyką bezpieczeństwa, dołącz do grona Ambasadorek/Ambasadorów Bezpieczeństwa. Stając się Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa, dołączasz do społeczności osób rozsądnych i wrażliwych.


[1]  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Roweru