Światowy Dzień Statystyki
Statystyka w obszarze infrastruktury transportowej jest nieocenionym narzędziem w monitorowaniu sytuacji m. in. na torach. Dzięki regularnej analizie danych, możemy monitorować sytuację na sieci kolejowej m.in. ruch pociągów, stan infrastruktury kolejowej, a także zachowania użytkowników dróg. Zdecydowana większość wypadków na przejazdach wynika z błędów ludzkich, takich jak niezatrzymanie się przed znakiem "STOP", ignorowanie sygnalizacji świetlnej czy próby omijania półrogatek lub przejechania przez przejazd, gdy rogatki są opuszczane. To idealna okazja, żeby przybliżyć trochę tegorocznych danych dotyczących kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” i Żółtej Naklejki PLK. Te liczby mogą uświadamiać kierowców oraz pieszych na temat bezpieczeństwa na przejazdach i przejściach w poziomie szyn.
Z danych Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wynika, że od początku 2024 roku na przejazdach doszło do 125 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 15 zostało ciężko rannych.
W samym wrześniu na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 16 wypadków, wskutek których zmarło 6 osób, a 1 została ciężko ranna, ponadto miało miejsce 26 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych. W ich wyniku zginęło 18 osób, a 5 zostały ciężko rannych.
Statystyki pokazują, że pomimo spadku liczby wypadków na przejazdach oraz terenach kolejowych, nadal jest olbrzymia potrzeba edukacji społeczeństwa. W związku z tym w 2005 roku powstała kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”, która ma na celu edukować i uświadamiać ludzi o zagrożeniach związanych z nieroztropnym łamaniem zasad ruchu drogowego i brawurą kierowców podczas przekraczania torów.
„Bezpieczny Przejazd” to kampania, w której bardzo ważny jest aspekt prewencyjny, zespół kilkudziesięciu w całej Polsce nieustanie pracuje nad zmianą zachowań i uświadamianiem kierowców – zarówno tych młodych, jak i tych doświadczonych oraz pieszych i rowerzystów.
W 2024 roku do końca września zorganizowaliśmy:
- 682 prelekcji edukacyjnych (28 099 wyedukowanych dzieci)
- 1 734 akcje informująco-promocyjne na przejazdach (85 150 odbiorców akcji)
- 107 eventów plenerowych
- 4 warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i wykładowców OSK
- 1 warsztat dla egzaminatorów WORD
#ŻółtaNaklejkaPLK – ratujmy siebie i innych
Żółta naklejka to koło ratunkowe dla tych, którzy przez brawurę i nieprzestrzeganie zasad narazili siebie i innych na niebezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Znajduje się ona na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Można na niej znaleźć 9-cyfrowy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, numer alarmowy 112 i numery awaryjne do służb technicznych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. W sytuacjach niebezpiecznych informacje te ułatwiają identyfikację przejazdu i sprawiają, że możliwe jest zatrzymanie pociągu lub zmniejszenie jego prędkości. Do końca września 2024 roku dzięki żółtej naklejce zostało zgłoszonych 6769 potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych. 600 razy ograniczono prędkość pociągów, a w 315 przypadkach nastąpiło wstrzymanie ruchu.
Dane statystyczne pokazują, że od 2018 roku liczba zgłoszeń z wykorzystaniem żółtej naklejki jest coraz wyższa, dzięki temu ogranicza się ilość wypadków, a tym samym udaje się ocalić zdrowie i życie wielu osób.
Światowy Dzień Statystyki przypomina nam, jak ważne są dane w podejmowaniu decyzji i dbaniu o bezpieczeństwo na różnych płaszczyznach życia. W kontekście przejazdów kolejowo-drogowych, statystyka pozwala na monitorowanie ryzyka i identyfikację problemów, co jest kluczowe w procesie ich rozwiązywania. Dzięki analizom, programom edukacyjnym i inwestycjom w infrastrukturę możemy dążyć do poprawy bezpieczeństwa na przejazdach, a tym samym zmniejszenia liczby wypadków i ofiar. Bezpieczeństwo na przejazdach to nie tylko kwestia technologii, ale przede wszystkim odpowiedzialności wszystkich użytkowników dróg. Dzięki statystyce, możemy skuteczniej edukować, modernizować infrastrukturę i zapobiegać tragediom, które mogłyby zostać uniknięte.
Pełne statystyki dotyczące zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych i tzw. „dzikich przejściach”: https://bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/statystyki/