Wesołych Świąt życzy zespół kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć wszystkim Ambasadorkom i Ambasadorom Bezpieczeństwa radosnych świąt wśród najbliższych. Niech te dni przebiegną Wam w wesołej, uśmiechniętej, ciepłej oraz bezpiecznej atmosferze, a podróż do bliskich niech obfituje w ostrożność na drogach, w szczególności na przejazdach kolejowo-drogowych. Niech te święta będą nie tylko czasem radości, ale także czasem troski o siebie i innych.

Kartka z życzeniami.

Pamiętajmy również, że w nocy z 30 na 31 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Oprócz wpływu na nasz codzienny rytm życia, ta zmiana ma również istotne znaczenie dla bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, zwłaszcza w pierwszych dniach po zmianie czasu.

 

Jednym z głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych jest widoczność. Rozjaśniające się wieczory mogą wprowadzać kierowców w błąd co do aktualnej pory dnia. Przejazd pojazdem, który wcześniej odbywał się w pełnym świetle dnia, teraz może mieć miejsce już przy zmierzchu lub nawet po zmroku. To może sprawić, że kierowcy będą mniej uważni na sygnały i ostrzeżenia związane z przejazdem kolejowo-drogowym.

Dodatkowo, zmiana czasu może wpłynąć na rytm snu i budzenia się u niektórych osób, co może prowadzić do zmęczenia i obniżenia czujności na drodze. Pierwsze dni po zmianie czasu mogą być szczególnie ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ze względu na wzrost liczby wypadków spowodowanych zmianą rytmu życia i zmęczeniem.

Dlatego też, w okresie zmiany czasu z zimowego na letni, ważne jest podjęcie dodatkowych środków ostrożności na przejazdach. Kierowcy powinni być szczególnie uważni i świadomi, że zmieniające się warunki oświetleniowe mogą wpłynąć na widoczność i zwiększyć ryzyko wystąpienia wypadku. Powinni również stosować się do wszystkich znaków i sygnałów związanych z przekraczaniem przejazdów, niezależnie od pory dnia.