Zakończenie wakacji! Niedługo powrót do szkoły - czas przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa!

Wakacje powoli dobiegają końca, a wraz z nimi wakacyjna beztroska. Dla wielu z nas oznacza to powrót do szkolnych obowiązków i codziennej rutyny. Aby ten czas był bezpieczny, warto przypomnieć sobie zasady poruszania się po drogach i chodnikach krzyżujących się z torami kolejowymi.

Grafika z dziećmi przed przejazdem kolejowo-drogowym, napis zakończenie wakacji.

 Oto kilka ważnych wskazówek:

1. Zachowaj szczególną ostrożność - miej oczy dookoła głowy,

Zbliżając się do przejazdu kolejowo-drogowego, zawsze rozglądaj się w obu kierunkach i obserwuj otoczenie. Zachowaj szczególną ostrożność: znaki ostrzegawcze, krzyże św. Andrzeja, światła sygnalizacji przejazdowej, sygnały dźwiękowe czy rogatki to elementy zapewniające bezpieczeństwo przed przejazdami kolejowo-drogowymi. Nigdy ich nie ignoruj! One są po to abyś mógł bezpiecznie przekroczyć tory. Ich zadaniem jest ostrzeżenie przed nadjeżdżającym pociągiem i ochrona Twojego życia.

2. Nigdy nie przechodź pod zamkniętymi lub opadającymi rogatkami,

Jeżeli widzisz opuszczone rogatki, zatrzymaj się i poczekaj. Nie próbuj ich omijać ani przechodzić pod nimi, nawet jeśli wydaje Ci się, że pociąg jest daleko lub dopiero co przejechał.

3. Patrz i słuchaj uważnie,

Odłóż telefon, wycisz muzykę wstrzymaj się od pisania wiadomości! Upewnij się, że nie masz na uszach słuchawek, które mogą zagłuszać dźwięki nadjeżdżającego pociągu.

4. Przechodząc przez przejazd kolejowo-drogowy upewnij się, że nie nadjeżdża pociąg,

Pośpiech to zły doradca, zwłaszcza w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem na drodze. Jeżeli musisz poczekać na przejazd pociągu, zachowaj cierpliwość, aż będzie całkowicie bezpiecznie, aby przejść. Sygnalizacja świetlna przy przejazdach kolejowych to kluczowy element zapewniający bezpieczeństwo. Nigdy nie przechodź przez przejazd, gdy widzisz migające czerwone światło. Twoje życie jest cenniejsze niż jakikolwiek pośpiech. Po przejechaniu pociągu poczekaj aż zgaśnie sygnalizator i upewni się że nie nadjeżdża kolejny pociąg.

5. Korzystaj z wyznaczonych przejść,

Przekraczaj tory tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Nigdy nie wolno korzystać z tzw. ,,dzikich przejść’’ to miejsca niebezpieczne. Nowoczesne pociągi poruszają się bardzo szybko i niemal bezszelestnie, dlatego zawsze wybieraj wyznaczone przejścia.

6. Nie baw się w pobliżu torów,

Tory kolejowe oraz ich okolice nie są miejscem do zabawy. Nieodpowiedzialne zachowanie w pobliżu torów może prowadzić do tragicznych wypadków. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i innych, unikaj przebywania w miejscach, które mogą stwarzać zagrożenie.

Bezpieczne zachowanie na przejazdach kolejowych to kluczowy element ochrony Twojego zdrowia i życia. Wraz z końcem lata i powrotem do szkoły, przypomnij sobie te zasady i stosuj się do nich na co dzień. Jeśli zainteresowałeś się tematyką bezpieczeństwa, dołącz do grona Ambasadorek/Ambasadorów Bezpieczeństwa i przekaż swoją wiedzę rodzinie i przyjaciołom. Stając się Ambasadorem Bezpieczeństwa, dołączasz do społeczności osób rozsądnych i wrażliwych. Dbaj o siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Życzymy Ci bezpiecznego i pełnego sukcesów nowego roku szkolnego!