Zdejmij słuchawki i posłuchaj głosu rozsądku – pociąg jest bliżej niż myślisz!
Długość 13 pełnowymiarowych boisk do gry w piłkę nożną to mniej więcej taka odległość, jaką pociąg pokonuje od momentu, kiedy maszynista rozpocznie hamowanie, do chwili zatrzymania. Szanse pieszego, który niezgodnie z przepisami wkracza na przejście kolejowo-drogowe, drastycznie maleją. Jeśli na domiar złego ma na uszach słuchawki, ryzyko utraty zdrowia i życia jest ogromne. Przyczyną wielu tragicznych zdarzeń jest fakt, że młodzi ludzie – piesi i rowerzyści, pokonując przejścia i przejazdy kolejowo-drogowe, nie zachowują niezbędnej ostrożności i skupienia. Często słuchają muzyki w słuchawkach. Uniemożliwia im to usłyszenie nadjeżdżającego pociągu, który jest bliżej i porusza się dużo szybciej niż im się wydaje. Szczególnie teraz, kiedy nowoczesne pociągi przemieszczają się po bezstykowych szynach, dzięki temu są cichsze niż dawniej i nie słychać już tego charakterystycznego stukotu.
„Posłuchaj głosu rozsądku i włącz myślenie!” – to hasło, z którym w kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” zwracamy się także do młodych ludzi, którzy przy niezachowaniu wystarczającej ostrożności i nieprzestrzeganiu przepisów stają się ofiarami wypadków na terenach kolejowych.
Należy pamiętać, że los pieszego czy rowerzysty leży przede wszystkim w jego rękach. Wkraczając na przejście lub przejazd kolejowo-drogowy musi widzieć i słyszeć wszystko to, co się wokół niego dzieje, ponieważ każda chwila nieuwagi potencjalnie prowadzi do tragedii. Nikomu nie przyszłoby do głowy wejść czy wjechać na tory z zamkniętymi oczami. Dlaczego więc tak wiele osób z własnej woli pozbawia się możliwości korzystania z równie ważnego zmysłu – słuchu? Słuchawki z głośną muzyką na uszach, podczas przekraczania torów, mogą mieć opłakane konsekwencje dla życia oraz zdrowia. Korzystając z nich w tych szczególnych okolicznościach trzeba być naprawdę ostrożnym. W związku z tym uświadamianie młodych, by na przejściach skupili się tylko na własnym bezpieczeństwie, a nie na dźwiękach muzyki, jest jedną z misji naszej kampanii.
Liczby nigdy w pełni nie oddają tragedii i cierpienia ofiar wypadków i ich bliskich. Jedna chwila nieuwagi może przynieść morze łez i nieodwracalną stratę. Dlatego warto wyłączyć muzykę, odłożyć słuchawki do kieszeni i zamiast tego na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych posłuchać głosu rozsądku. Do tego nakłaniają także nasze Ambasadorki Bezpieczeństwa – mamy, córki, siostry czy babcie, które zachęcają do przestrzegania przepisów na terenach kolejowych.