Zmiana czasu z letniego na zimowy – 29.10

W najbliższy weekend zmienia się czas z letniego na zimowy, a to oznacza, że powinniśmy przestawić zegarki o jedną godzinę do tyłu. Jesień w pełni zawitała na drogach, a zmrok zapada z dnia na dzień coraz szybciej. W tym okresie szczególnie powinniśmy uważać na ulicach i przejazdach kolejowo-drogowych, ponieważ łatwo podczas chwili nieuwagi doprowadzić do nieszczęścia. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

Grafika kalendarza i zegara napis zmiana czasu na zimowy.

Jak co roku w ostatni weekend października przestawiamy zegarki z czasu letniego na czas zimowy, czyli z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Dzięki temu mogliśmy pospać w niedzielę o godzinę dłużej. Chociaż wydłużyliśmy dzień wolny w objęciach Morfeusza, to badania pokazują, że przestawienie zegarka może zaburzać naszą higienę snu i funkcjonowania przez najbliższe tygodnie[1].

Zmiana czasu to też zapowiedź długiej jesieni i zimy, a tym samym pogorszenia się naszego samopoczucia. Mniejsza ilość światła dziennego wpływa negatywnie na nasz organizm, zaburza się jego wydajność i koncentracja. Ludzka aktywność ogranicza się po zmroku, brak światła wpływa na utrudnione odbieranie bodźców i skupienie, co skutkuje zwiększeniem ryzyka wypadków, szczególnie tych drogowych.

Warunki atmosferyczne a bezpieczeństwo

Wkraczamy w okres uciążliwych warunków atmosferycznych.  Coraz częściej będą pojawiać się mgły i opady, a temperatura będzie spadać. Te czynniki mają negatywny wpływ na sytuacje na drogach i zaraz obok problemów technicznych są najczęstszą przyczyną wypadków, dlatego trzeba pamiętać o jak największej uważności podczas prowadzenia pojazdów.

Takie czynniki, jak na przykład opady, wpływają nie tylko na ograniczoną widoczność, ale także zmniejszają przyczepność na drodze, tym samym wydłuża się droga hamowania pojazdu. Jest to szczególnie ważne na przejazdach kolejowo-drogowych, ponieważ dotyczy to zarówno samochodów, jak i pociągów. W takich momentach oba pojazdy potrzebują więcej czasu na odpowiednie zareagowanie w razie zagrożenia [2]

Zachowaj ostrożność!

99 % wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest spowodowana przez kierowców. Nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego, brawura i nieuważność to jedne z najczęstszych przyczyn katastrof. Trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w takich miejscach, a gdy warunki atmosferyczne utrudniają widoczność warto prowadzić z jeszcze większym skupieniem i koncentracją.

Zachowaj odstęp od poprzedzającego samochodu, bezwzględnie zwolnij przed przejazdem kolejowo-drogowym, pamiętaj o koncentracji,  upewnij się, że nie nadjeżdża pociąg, nie przejeżdżaj na czerwonym świetle, nie omijaj rogatek, bądź czujny na drodze.

Pamiętaj o zasadach ruchu drogowego

Projekt „Bezpieczny Przejazd” to szansa na zwiększenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdyż wiele sytuacji staje się wtedy wyjątkowo niebezpiecznych. Spowodowane to jest warunkami pogodowymi, ale też ludzką nieuwagą [3].

Próbą ograniczenia takich sytuacji jest projekt #ŻółtaNaklejkaPLK, który umożliwia szybkie poinformowanie służb w trakcie wypadku lub wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia na torach z pomocą tabliczki zawierającej indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe. Więcej informacji na temat Żółtej Naklejki PLK znajdziecie na naszej stronie [4].

Wykorzystaj zmianę czasu, aby zadbać o sen i pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności na drogach w okresie jesienno-zimowym.


[1]https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/jaki-wplyw-na-nasze-zdrowie-ma-zmiana-czasu-aa-AoZU-buMH-Tn78.html

[2]https://bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail/jesien-na-drogach-i-przejazdach-kolejowo-drogowych-zachowaj-wzmozona-ostroznosc/

[3]https://bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/idea-kampanii/

[4]https://bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/