#ŻółtaNaklejkaPLK – gdzie się znajduje?

Kiedy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia na przejeździe kolejowo-drogowym, nie zawsze wiadomo jak się zachować. #ŻółtaNaklejkaPLK przyspiesza działanie służb, dając dodatkowe minuty i sekundy. A są one bezcenne.

 

2 zdjęcia z umiejscowieniem żółtej naklejki - na krzyżu św. Andrzeja i napędzie rogatki

Stres. Śmiertelne zagrożenie. Walka z czasem. Kiedy kierowca samochodu w wyniku brawury lub nieprzestrzegania przepisów utknie pomiędzy rogatkami albo jego pojazd zostanie unieruchomiony na przejeździe kolejowo-drogowym, każda sekunda jest na wagę złota. Ten drogocenny czas daje kierowcom flagowy projekt PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., czyli #ŻółtaNaklejkaPLK. Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PLK SA jest dodatkowo oznakowany – posiada indywidualny numer identyfikacyjny. Każdy jest po prostu bezpieczniejszym miejscem.

Kiedy jest się świadkiem wypadku lub niebezpiecznego zdarzenia na torach, nie zawsze łatwo zachować zimną krew. Pierwszym pytaniem, jakie usłyszymy dzwoniąc na numer alarmowy 112 jest „Gdzie się pani/pan znajduje?”. To teoretycznie proste pytanie. Kiedy mowa o przejeździe kolejowo-drogowym, położonym poza terenem zabudowanym, może być wielce problematyczne. A przecież każda sekunda wahania może kosztować zdrowie lub życie.

Właśnie po to, aby usprawnić ten proces, na 14 tysiącach przejazdów kolejowo-drogowych pojawiły się żółte naklejki. Znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Na każdej takiej naklejce umieszczony został indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu składający się z 9 cyfr. Przedstawione w ten sposób informacje pozwalają na precyzyjną identyfikację lokalizacji przejazdu lub przejścia. Na naklejkach umieszczono również numery telefonów do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i nr alarmowy 112. Pozwala to na usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi służbami w sytuacji zagrożenia na torach oraz precyzyjną identyfikację przejazdu kolejowo-drogowego osobie przyjmującej zgłoszenie. Skorzystanie z żółtej naklejki może przyspieszyć zatrzymanie pociągu w bezpiecznej odległości od przejazdu i zapobiec tragedii.

A jak to działa w praktyce? Zobacz poniższy film.