Warsztaty dla instruktorów ośrodków szkolenia kierowców
To instruktorzy nauki jazdy mają największy wpływ na to, jakich nawyków na drodze nabiorą młodzi kierowcy. Dlatego właśnie eksperci do spraw bezpieczeństwa z PLK od 2016 roku jeżdżą po całym kraju i przeprowadzają specjalistyczne seminaria dla przedstawicieli szkół nauki jazdy. Staramy się być wszędzie tam, gdzie są uczeni młodzi kierowcy. Zjeździliśmy Polskę od Rzeszowa po Szczecin i od Suwałk po Jelenią Górę. Łącznie ok. 5000 instruktorów otrzymało materiały dydaktyczne. Podczas warsztatów odtwarzane są filmy prezentujące zdarzenia na przejazdach, ciekawostki, omawiane są przykłady niewłaściwych oraz pożądanych zachowań kierowców. Instruktorzy dostają „pigułkę” wiedzy, którą mogą wykorzystać podczas swoich zajęć z kursantami. Ważnym aspektem jest również możliwość wymiany doświadczeń z uczestnikami warsztatów.
Symulacje wypadków
Zgrzyt zgniatanej blachy. Trzask lecących spod kół iskier. Wycie syren, pędzących na sygnale pojazdów służb ratunkowych. Każdy, kto był świadkiem jednej z przeprowadzanych od lat przez PLK symulacji zderzenia lokomotywy z samochodem, bierze do serca nawoływania ekspertów do zachowania wzmożonej ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych. Nic nie trafia do mózgu tak, jak uczestnictwo w prawdziwym wypadku. W kontrolowanych warunkach, z wykorzystaniem doświadczonych kaskaderów i wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa pokazujemy, czym kończy się zderzenie na torach. Nasze pokazy cieszą się olbrzymią popularnością w mediach. Tylko w 2022 roku symulację zderzenia na warszawskiej Pradze z bliska obserwowało ponad pięćdziesięcioro dziennikarzy ze wszystkich najważniejszych telewizji, stacji radiowych, tytułów prasowych i mediów internetowych w kraju, dzieląc się później wiedzą na temat bezpieczeństwa na torach ze swoimi widzami, słuchaczami i czytelnikami. Materiały wideo z naszego wydarzenia trafiły do domów w całej Polsce, znacznie zwiększając świadomość społeczną.
Symulacje w dokładny sposób pokazują, co dzieje się z pojazdami oraz osobami biorącymi udział w wypadku. Wizualizacja zderzenia ma ogromny wpływ oddziaływania na ludzkie emocje. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie w pełni uzmysłowić sobie, co może się stać, gdy nie zatrzymamy się przed znakiem STOP lub spróbujemy ominąć rogatki. Symulacja pokazuje, że piesi, a nawet kierowcy aut nie mają szans w zderzeniu z rozpędzonym pociągiem. Częścią symulacji jest również pokazowa akcja straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz policji. W ten sposób są to także ćwiczenia dla służb ratunkowych, które pomagają przygotować się do prawdziwej interwencji.
Bezpieczny piątek
Głównym ideą tej inicjatywy jest przeprowadzanie w okresie wakacyjnym wzmożonych kontroli na przejazdach kolejowo-drogowych w celu wyeliminowania zachowań niepożądanych wśród kierowców oraz korzystania z niedozwolonych tzw. „dzikich przejść” przez pieszych. Każdemu uczestnikowi ruchu drogowego rozdawane są ulotki. W wyniku przeprowadzonych akcji ustalono najczęstsze wykroczenia spowodowane przez kierowców. Są to: brak reakcji na znak STOP, przejeżdżanie przez przejazd mimo włączonej sygnalizacji (czerwone naprzemiennie mrugające światło), próba przejechania pod zamykającymi lub otwierającymi się rogatkami, a także ich omijanie. Przedstawiciele służb i kolejarze pouczają użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych o prawidłowym zachowaniu na terenach w pobliżu torów. Jednakże, osoby które w sposób rażący łamią przepisy ruchu drogowego mogą spodziewać się upomnień, a nawet mandatów. W ciągu jednego dnia akcja przeprowadzana jest nawet w kilkudziesięciu miastach w Polsce. „Bezpieczny piątek” jest prowadzony na najczęściej uczęszczanych przejazdach kolejowo-drogowych oraz wzdłuż torów, gdzie występują tzw. „dzikie przejścia”.
Październik
miesiącem edukacji
Co roku październik jest dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. miesiącem przeznaczonym na szerzenie kampanii „Bezpieczny przejazd…” wśród uczniów szkół i w przedszkolach. Poprzez organizację prelekcji edukacyjnych staramy się dotrzeć do jak największej liczby osób. Celem akcji jest uświadamianie młodych osób jak wygląda poprawne przechodzenie i przejeżdżanie przez przejazdy lub przejścia kolejowe. Zależy nam, aby każdy uczestnik ruchu drogowego, nieważne w jakim jest wieku, wiedział jakie są prawidłowe zachowania na terenach kolejowych. Podczas spotkań edukacyjnych koordynatorzy kampanii z całej Polski wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei spotykają się z dziećmi, ucząc ich podstawowych zasad przekraczania torów. Co więcej, młodzi uczestnicy poznają najważniejsze znaki oraz nabywają wiedzę o tym, czego nie wolno robić w pobliżu torów. Jest to nauka poprzez zabawę, dlatego też organizatorzy projektu urozmaicają spotkania poprzez filmy edukacyjne, gry, zabawy i konkursy. Aby dzieci zachęcić i zainteresować, otrzymują one zeszyty edukacyjne, kolorowanki, odblaski oraz wiele innych pomocy naukowych. To od odpowiedniego wychowania najmłodszych w dużym stopniu zależy to, jak w przyszłości będą zachowywać się na torach jako kierowcy. Nie czekamy, aż inni zrobią to za nas, tylko bierzemy w swoje ręce edukację w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych!
Stoiska plenerowe
Eksperci PLK chcą docierać z kampanijnym przekazem wszędzie, gdzie można trafić do społeczeństwa. Nasze stoiska pojawiają się tam, gdzie dzieje się coś ciekawego i pouczającego. Dostosowujemy środki przekazu do odbiorców, biorąc udział w różnych wydarzeniach jak piknik z okazji Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Moto Safety Day, czy też Dni Transportu. Dla dzieci szykujemy zabawy, quizy i animacje, a dorosłym opowiadamy o bezpieczeństwie w ruchu kolejowym i odpowiedzialności, jaka ciąży na każdym kierowcy. Sprawdzamy również ich wiedzę na temat obowiązujących przepisów. Wszystko z wykorzystaniem unikalnej, eksperckiej wiedzy i w miłej atmosferze. Szukajcie nas wszędzie tam, gdzie dzieje się coś związanego z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i kolejowym!
Idea kampanii
Pośpiech, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Walczymy o to, co najcenniejsze: ludzkie zdrowie i życie.
Statystyki
Problem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych to dziesiątki zabitych, setki rannych i milionowe koszty.
Historia
Zaczynaliśmy od chęci działania. Dziś tworzymy jedną z najważniejszych inicjatyw w Polsce, zajmujących się bezpieczeństwem na torach.