13 października — dzień ratownictwa medycznego

Takie święto to idealna okazja, żeby podziękować wszystkim tym, którzy każdego dnia ratują ludzkie życie. Ratownicy medyczni to osoby, które jako pierwsi z przeszkoleniem medycznym udzielają pomocy poszkodowanym.

Ikona kalendarza i karetki, podpis dzień ratownictwa medycznego

Ratownik medyczny to pracownik ochrony zdrowia, który ocenia stan zdrowia pacjenta i udziela pierwszej pomocy medycznej w sytuacjach kryzysowych, po wypadkach czy katastrofach. Jest to zawód, który związany jest z dużą odpowiedzialnością i stresem [1]. Dlatego tym bardziej powinniśmy pamiętać o ich ciężkiej pracy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o pracy ratownika medycznego, warto poznać Ratownika Borkosia. Jest to również nasz Ambasador Bezpieczeństwa, który na swoim kanale Youtube pokazuje swoją pracę od kulis.

https://www.youtube.com/@borkos_ratownik

Pierwsza pomoc przedmedyczna – nie bądźmy obojętni.

Pierwsza pomoc przedmedyczna to zespół czynności, które może i powinien wykonać każdy świadek zdarzenia, aby podtrzymać  podstawowe funkcje życiowe poszkodowanego do momentu przybycia ratownika medycznego.

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać udzielając pomocy poszkodowanemu to zadbanie o bezpieczeństwo swoje i ofiary. Ważnym elementem pierwszej pomocy jest ocena sytuacji, wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia i przystąpienie do bezpośredniej pomocy.

Najważniejszymi czynnościami są sprawdzenie, czy poszkodowany jest przytomny, oddycha, a później wezwanie specjalistycznych służb [2].

Chcesz dowiedzieć się więcej o pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznaj się z naszym artykułem: https://bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail/po-pierwsze-dzialaj-swiatowy-dzien-pierwszej-pomocy/

Niebezpieczne zdarzenia a świadomość społeczeństwa

Edukując społeczeństwo, możemy zmniejszyć liczbę groźnych wypadków. Dlatego też powstał projekt „Bezpieczny Przejazd”, który edukuje ludzi, jak bezpiecznie zachować się pokonując przejazdy kolejowo-drogowe. Nasze działania, symulacje i prelekcje mają na celu uświadamianie społeczeństwa. Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa realizują kampanię, która pokazuje, w jaki sposób ustrzec się przed wypadkami na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także jak poradzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach na skrzyżowaniu drogi z torami [3].

Ty też możesz zostać Ambasadorem Bezpieczeństwa! Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź: https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/zostanambasadorem/

Żółta Naklejka PLK, czyli pomoc na przejazdach kolejowo-drogowych

W trudnych sytuacjach stres uniemożliwia racjonalne myślenie, sprawia, że zapomina się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W momencie wypadku na przejeździe każda sekunda się liczy! Nie można sobie pozwolić na chwilę zawahania, ponieważ może to doprowadzić do katastrofy kolejowej.

Żółta Naklejka PLK znajduje się na każdym przejeździe w Polsce zarządzanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jest to dodatkowe oznaczenie posiadające indywidualny 9-cyforwy numer identyfikacyjny, który pozwala na szybsze zareagowanie w kryzysowej sytuacji. Dzwoniąc pod numer 112 i podając numer identyfikacyjny przejazdu, pozwalamy ograniczyć tragiczne skutki brawury kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych. Ekspozytura PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. może wydać polecenie wstrzymania ruchu na danym odcinku lub ograniczyć prędkość pociągów. Wykorzystanie informacji z żółtej naklejki pozwala na unikniecie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych[4].

 


[1]https://www.centrumratownictwa.com/blog/co-trzeba-zrobic-by-zostac-ratownikiem-medycznym

[2]https://zdrowie.pzu.pl/poradnik-o-zdrowiu/szczegoly/czym-jest-pierwsza-pomoc-przedmedyczna-zasady-wzywania-pogotowia-i-prowadzenia-RKO

[3]https://bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/idea-kampanii/

[4]https://bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/