Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozpoczynają kolejną odsłonę wakacyjnej akcji „Bezpieczny piątek”

Dziś rusza kolejna wakacyjna edycja akcji edukacyjno-prewencyjnej „Bezpieczny piątek”, organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”. Na przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa – koordynatorzy kampanii – będą rozdawali materiały edukacyjne i rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego o bezpiecznym przekraczaniu torów. Gdzie nas spotkasz? Dowiedz się więcej!

Przedstawiciele kampanii w maseczkach wręczają ulotki kierowcom w samochodzie przed zamkniętym przejazdem.

Lato w pełni, szkoły pustoszeją i wiele osób wyjeżdża na upragniony wypoczynek. To właśnie wtedy – w ferworze zabawy i beztroski – dzieci uciekają przed czujnym spojrzeniem rodziców, a kierowcy w drodze do wakacyjnych destynacji napotykają wiele przejazdów kolejowo-drogowych – w Polsce jest ich niemal 11 tysięcy 1!

W każdy wakacyjny piątek wybrane przejazdy kolejowo-drogowe odwiedzą Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa – koordynatorzy kampanii „Bezpieczny Przejazd”. We współpracy z Policją oraz Strażą Ochrony Kolei będą przekazywali materiały edukacyjne kierowcom, rowerzystom i pieszym przekraczającym tory. Nie zabraknie też rozmów o bezpieczeństwie czy zasadach używania Żółtej Naklejki PLK. Celem akcji jest uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że na przejazdach kolejowo-drogowych o naszym zdrowiu i życiu decydują sekundy, a rozważne zachowania oraz znajomość przepisów to klucz do bezpieczeństwa i zminimalizowania liczby wypadków i kolizji.

Dziś na przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce odbędzie się około 50 akcji „Bezpieczny piątek”. Spotkacie nas od rana na przejazdach m.in.  w Białymstoku, Blachowni, Krakowie, Dęblinie, Kaliszu, Tarnobrzegu, Murowanej Goślinie, Opocznie, Ćmielowie, Gliwicach, Chałupkach, Nowej Iwicznej, Ostródzie i Olsztynie.

To wciąż zbyt wiele!

Na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach rokrocznie dochodzi do około 200 kolizji i wypadków. Za 99% z nich odpowiadają kierowcy. Kiedy się spieszycie lub jesteście zmęczeni, pamiętajcie, że to właśnie ignorowanie lub nieznajomość przepisów i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Nie zapominajcie też, że jeśli tylko spotkacie Ambasadorki i Ambasadorów Bezpieczeństwa podczas akcji „Bezpieczny piątek”, to możecie przybić im „piątkę” i porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach :).

 


Dane aktualne na 21.01.2022 r., dotyczą przejazdów na liniach eksploatowanych. Źródło: https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/kategorie-przejazdow/ (dostęp: 15.06.2022).