Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują o rozsądek na przejazdach kolejowo-drogowych
Kolejarze zwracają się do kierowców z apelem o rozsądek za kierownicą, po to aby bezpiecznie dojeżdżali codziennie do pracy, do szkoły i wracali do domów. Ma to szczególne znaczenie w nadchodzącym okresie utrudnionych warunków drogowych z powodu jesiennej aury. Akcje edukacyjno-informacyjne na przejazdach kolejowo-drogowych prowadzone są nie tylko w wakacje.
Zmalała liczba wakacyjnych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. W lipcu i sierpniu odnotowano 23 wypadki na przejazdach, w tym 21 z udziałem pojazdów, pozostałe z ludźmi. W 2019 r. w tym samym okresie było 30 zdarzeń, w tym 26 z pojazdami. Ośmiokrotnie mniej osób zginęło podczas tegorocznych wakacji w porównaniu z zeszłorocznymi. W 2019 r. było 16 ofiar, w bieżącym roku 2.
Głos rozsądku i przestrzeganie przepisów gwarancją bezpieczeństwa
Według statystyk za 99% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych odpowiada brawura, pośpiech i niestosowanie się do zasad ruchu drogowego przez kierujących. Jedynie przestrzeganie przepisów, stosowanie się do znaków i sygnałów drogowych oraz „słuchanie głosu rozsądku”, o który apelują Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa, gwarantuje bezpieczne pokonanie torów.
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają Żółte Naklejki PLK
#ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Mobilna Ambasada Bezpieczeństwa
W ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” zaprojektowana została wielofunkcyjna aplikacja o tej same nazwie. Korzystając z niej mamy możliwość błyskawicznego i wygodnego powiadomienia odpowiednich służb o każdej usterce na torach. Aplikacja „Bezpieczny przejazd” to narzędzie stworzone specjalnie po to, żeby dać użytkownikom szansę poprawy bezpieczeństwa. Dzięki niej dowiemy się więcej o zasadach, poznamy tajniki Żółtej Naklejki i – przede wszystkim – bezproblemowo zgłosimy wszystkie niedogodności na torach.
Aplikacja jest dostępna na systemy Android oraz iOS. Do pobrania na stronie bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne/
Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!” jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.