Apteczka w samochodzie – co warto mieć?

Polskie prawo nie narzuca konieczności posiadania apteczki w samochodzie, ale udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku jest obowiązkowe. W tym artykule podpowiadamy co warto przewozić w aucie, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

Apteczka w samochodzie, ikona krzyżyka, podpisy Pierwsza pomoc, apteczka.

Zanim jednak opiszemy zawartość apteczki warto wymienić ważkie aspekty obowiązkowego [1] i ponad obowiązkowego wyposażenia auta.

Obowiązkowe wyposażenie auta to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Kierowcy mają również obowiązek posiadania ważnej polisy OC oraz ważnego przeglądu techniczny.

Poza wyposażeniem obowiązkowym, warto mieć w samochodzie: apteczkę, kamizelkę ostrzegawczą z paskiem odblaskowym, linę lub pas do holowania, zestaw kluczy, zestaw żarówek i bezpieczników, druk oświadczenia o kolizji drogowej, koło zapasowe, kable rozruchowe, lewarek i latarkę.

Decydując się na zakupy warto pamiętać, że apteczka apteczce nierówna co do wyposażenia i standardu wykonania.

Apteczka samochodowa w swojej najbardziej podstawowej wersji powinna zawierać: sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, bandaż, opaskę elastyczną, środek dezynfekujący na bazie etanolu, ustnik do wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta, trójkątną chustę, lateksowe rękawiczki ochronne, koc ratunkowy NRC [2], a także agrafki, nożyczki oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo warto rozważyć doposażenie apteczki o: opatrunek hemostatyczny, elastyczne siatki opatrunkowe, chusteczki odkażające czy kołnierz usztywniający. Tak skompletowany zestaw pozwoli nam zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także nieść doraźną pomoc na miejscu wypadku.

Czego nie powinniśmy przewozić w apteczce samochodowej?

W apteczce samochodowej warto unikać przewożenia jakichkolwiek leków. Wnętrze samochodu, zarówno kabina, jak i bagażnik, podlega dużym wahaniom temperatury i wilgotności. Farmaceutyki zwykle wymagają przechowywania w ściśle kontrolowanych warunkach, a samochód, nawet jeśli jest parkowany w garażu, nie jest odpowiednim miejscem dla leków.

Co robić gdy dojdzie do wypadku?

Przed przystąpieniem do pierwszej pomocy pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i poszkodowanego:

  • ewakuuj poszkodowanego i siebie z przejazdu kolejowo-drogowego,
  • używaj rękawiczek ochronnych

Szczegółowe zasady działania w ramach pierwszej pomocy znajdziesz również na naszej stronie internetowej – w artykułach zawierających poradniki.

W przypadku zdarzenia i konieczności wezwania pomocy w okolicy przejazdu odszukaj Żółtą Naklejkę PLK. Znajduje się ona zawsze na obudowie napędu rogatkowego lub na krzyżu św. Andrzeja od strony torów. Zadzwoń na telefon alarmowy 112, podaj operatorowi numer przejazdu i powiedz co się stało. Cały opis jak zgłaszać zdarzenia na przejazdach znajdziesz w artykule Co robić, gdy jesteś świadkiem zdarzenia na przejeździe?

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności i trosce o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu. #ŻółtaNaklejkaPLK oraz umiejętność reakcji w sytuacjach awaryjnych są kluczowe w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa, życia i zdrowia. Stając się Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa, dołączasz do społeczności osób rozsądnych i wrażliwych.

 

Autor opracowania nie ponosi odpowiedzialności za błędy wynikające ze złej interpretacji materiałów oraz za efekty zastosowania w praktyce informacji przedstawionych w niniejszym opracowaniu.

 


[1]   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20030320262

[2] National Research Center https://pl.wikipedia.org/wiki/Folia_NRC