Bezpieczny Przejazd na wakacjach koło Nysy

Na Opolszczyźnie kolejną akcję kampanii Bezpieczny Przejazd zorganizowaliśmy nad Jeziorem Nyskim. Ambasadorzy Bezpieczeństwa podczas Pikniku Bezpieczeństwa „Z nami bezpieczniej” przypominali, że od zasad bezpieczeństwa na torach i terenach kolejowych nie ma wakacji.

Przedstawiciel kampanii w koszulce, maskotka policji oraz symulator dachowania.

Czwarty rok z rzędu, 13 lipca, nad Jeziorem Nyskim w Skorochowie z mieszkańcami i wczasowiczami  spotkali się nasi Ambasadorzy Bezpieczeństwa. Przypominaliśmy, że migające czerwone światło to nakaz bezwzględnego zatrzymania przed przejazdem. Prezentowaliśmy jak korzystać z oznakowania ŻółtaNaklejkaPLK. Ostrzegaliśmy aby nie wymijać opadających rogatek. Nie zabrakło konkursów dla dzieci i dorosłych.

W piknikowej atmosferze dziesiątki osób w różnym wieku z powagą przyjmowały wskazówki na wakacyjne wyjazdy. Wręczane przez Ambasadorów z Zakładu Linii Kolejowych w Opolu ulotki i gadżety utrwalą nasz przekaz.

W pikniku „Z nami bezpieczniej” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A uczestniczyły m.in. wraz z policją, strażą pożarną i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. Kompleksowy przekaz wielu instytucji na temat bezpieczeństwa jest ważny, ponieważ kształtuje odpowiednie zachowania - kulturę bezpieczeństwa w komunikacji.

Zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo- drogowych

Uczestnictwo w wydarzeniu to jedno z działań kampanii Bezpieczny Przejazd. W wakacyjne akcje „Bezpieczny piątek” co tydzień na przejazdach kolejowo- drogowych nie tylko w woj. opolskim, ale w całej Polsce spotykamy się z kierowcami i przypominamy:

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem
  • Czerwone, pulsujące światło to zakaz wjazdu na przejazd
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu
  • Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg
  • Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę
  • W przypadku zagrożenia skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK

Poruszając się pieszo, unikajmy „dzikich przejść” i przechodźmy w wyznaczonym miejscu. Zachowajmy również wzmożoną czujność – jednocześnie wypatrujmy i nasłuchujmy nadjeżdżającego pociągu.

Zasady te obowiązują w każdy dzień, niezależnie od pory roku. Rozpowszechnianie ich zwiększa bezpieczeństwo na torach i może uratować życie wielu osób. Już dzisiaj można osiągnąć wiele, wystarczy po prostu poruszać się bezpiecznie.