Co zrobić gdy utkniesz na przejeździe kolejowo-drogowym?

Stres, panika, presja czasu – to nie są „dobrzy doradcy”. Niestety, nie każdy z nas potrafi zachować zimną krew i działać racjonalnie pod presją. Najczęściej górę biorą nerwy, panika i poczucie bezsilności. Na przejazdach kolejowo-drogowych regularnie dochodzi do sytuacji, w których nieracjonalne zachowanie kierujących prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń, nierzadko z tragicznym zakończeniem. Dzisiejszy artykuł podpowie co zrobić, aby zminimalizować możliwość wystąpienia takich okoliczności.

Auto wyłamujące rogatkę.

Najważniejsza zasada: nigdy nie wjeżdżaj na przejazd jeśli migają czerwone światła na sygnalizatorze. Oznacza to, że do przejazdu zbliża się już pociąg, a rogatki zamkną się za kilka sekund. 

Jak się zachować gdy nasz samochód utknie na przejeździe?

  • Jeśli samochód jest sprawny i możesz kontynuować jazdę – dodaj gazu i wyłam rogatkę, która jest przed Tobą. Jest ona tak skonstruowana, że złamie się nie powodując uszkodzenia samochodu. Po zjechaniu z przejazdu skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK i powiadom służby techniczne o tym fakcie, dzwoniąc pod numer „w razie awarii” podając numer przejazdu.
  • Jeśli samochód nie pozwala na zjechanie z przejazdu – natychmiast każ wszystkim pasażerom opuścić pojazd i wyjść poza rogatki. Ty też się tam z nimi udaj. Następnie zadzwoń pod numer telefonu alarmowego 112 i podaj operatorowi numer przejazdu z Żółtej Naklejki PLK, informując o samochodzie tarasującym przejazd. Żółtą naklejkę znajdziesz na obudowie napędu rogatki od strony torów lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja.

Koszt wyłamania rogatki najczęściej pokrywany jest z naszego ubezpieczenia OC. Utrata zniżki w ubezpieczeniu jest nieporównywalna z utratą zdrowia lub życia.