Do Ambasadorów Bezpieczeństwa dołączyło kolejne grono instruktorów szkolenia kierowców. Kolejarze podsumowują siódmą edycje warsztatów dla instruktorów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”, zrealizowały już siódmą edycję warsztatów edukacyjnych dla instruktorów nauki jazdy. W 2022 roku przedstawiciele PLK odwiedzili Słupsk, Tarnobrzeg, Elbląg, Leszno, Grudziądz, Piotrków Trybunalski, Ełk, Suchy Las, Krosno oraz Lubin. Łącznie w tych spotkaniach udział wzięło kilkuset instruktorów nauki jazdy. Dzięki takim wydarzeniom szerzona jest edukacja oraz podnoszona świadomość o zagrożeniach wynikających z niezachowania ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych.

Widok na salę z uczestnikami warsztatów, jako prelegent W. Kiełczyński.

W szkoleniach udział wzięli specjaliści od bezpieczeństwa – przedstawiacie lokalnych ośrodków szkolenia kierowców, Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, Powiatowych Komend Policji oraz Powiatowych Komend Państwowej Straży Pożarnej. W trakcie spotkań wymieniano poglądy i doświadczenia na temat efektywnego szkolenia przyszłych kierowców. Poruszane były tematy z zakresu Prawa o Ruchu Drogowym w kontekście przejazdów kolejowo-drogowych, najczęstsze wykroczenia popełniane przez kierowców poparte materiałami video z kamer umieszczony na przejazdach kolejowo-drogowych oraz ciekawostki z dziedziny kolejowej i motoryzacyjnej.

W programie nauczania kierowców wciąż mało czasu poświęca się tematyce zachowań na przejazdach kolejowo-drogowych. Instruktorzy ośrodków szkolenia kierowców mają bezpośredni wpływ na poszerzenie i pogłębienie wiedzy kursantów, co przekłada się na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych. W 2022 r. działania te zostały dostrzeżone i nagrodzone przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, za co dostaliśmy nagrodę w konkursie „Kultura Bezpieczeństwa w Transporcie Kolejowym”. To kolejny element pokazujący, jak ważną inicjatywę promujemy. Dlatego kolejarze postawili na edukację, a zainteresowanie takimi warsztatami z roku na rok rośnie. Toteż  i w tym roku wybieramy się w trasę po Polsce, aby propagować dobre nawyki na przejazdach kolejowo-drogowych. Obserwujcie nasz profil na Facebooku.