Doceńmy pracę osób obsługujących przejazdy!
Dziś wyjątkowe święto, które ma na celu pokazać pracownikom jak bardzo są potrzebni w danej organizacji.
W całej Polsce pracuje ponad 1700 dróżników i dróżniczek1, dzięki którym możemy mieć pewność, że szczęśliwie dojedziemy do celu. Dróżnik przejazdowy to pracownik kolei, którego głównym zadaniem jest obsługa przejazdów i przejść kolejowo-drogowych. Praca opiera się w dużej mierze na współpracy z dyżurnym ruchu, który przekazuje informacje o przejazdach pociągów.Po takim komunikacie dróżnik zamyka rogatki i uruchamia sygnalizację świetlną, aby nikt nie znalazł się w obrębie torowiska. Warto dodać, że przejazdy mogą być obsługiwane również przez dyżurnych ruchu, nastawniczych czy zwrotniczych.
Ale dróżnik nawet bez ostrzeżenia musi wciąż obserwować otoczenie, aby upewnić się, że zamknie przejazd w odpowiednim momencie, zapewniając tym samym bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego i pasażerom pociągu. Tym samym jest to praca wymagająca ciągłego skupienia i uważności. Poleceń dróżnika muszą bezwzględnie przestrzegać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, łącznie z pieszymi i rowerzystami.
Należy jednak pamiętać, że także na przejeździe strzeżonym przez odpowiedniego pracownika kolei wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Mógł on zasłabnąć, a urządzenia przez niego obsługiwane - ulec awarii, dlatego każdy kierowca i pieszy przed wjechaniem na tory zawsze powinien upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg i można bezpiecznie pokonać przejazd.
Do obowiązków dróżnika należy również kontrolowanie stanu urządzeń rogatkowych, torów i zgłaszanie wszelkich usterek.
Drodzy dróżnicy - składamy Wam najlepsze życzenia, w pełni doceniając Waszą pracę. Dziękujemy za bezpieczne podróże!
1 https://dane.utk.gov.pl/sts/zatrudnienie/zatrudnienie-w-sektorze-2/19004,Zatrudnienie-w-sektorze-infrastruktury.html [dostęp 21.02.2023]