Druga sobota września jest kolejną świetną okazją na edukację! Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

9 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, którego zadaniem jest promowanie i uświadamianie ludzi o znaczeniu pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia. Obchody zostały ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża.

Grafika z ikonami kalendarza i apteczki, podpis - światowy dzień pierwszej pomocy.

Zagrożenia związane z brakiem kompetentnych umiejętności w tym obszarze mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Pomoc, której udzielamy przed przyjazdem służb ratowniczych nazywana jest "przedmedyczną" i ma na celu utrzymanie życia, zapobieganiu dalszym obrażeniom oraz zminimalizowanie skutków urazów lub chorób, a także zwiększenie szans na wyzdrowienie.

Pierwsza pomoc – elementarz w ruchu drogowym

Sposób udzielania pierwszej pomocy jest uzależniony od charakteru zdarzenia drogowego, który dotknął osobę. Kluczowe jest zbadanie sytuacji poszkodowanego i wezwanie pomocy oraz zwrócenie uwagi postronnych obserwujących. Dalej nasze ruchy są uzależnione od stanu ofiary, który może wymusić na nas: tamowanie krwotoku, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ułożenie poszkodowanego w pozycję ustaloną boczną. Krótko mówiąc – podejmujemy niezbędne kroki w celu poprawienia stanu zdrowia do przyjazdu służb ratunkowych. 

Pomoc przy przejeździe kolejowo-drogowym 

Każdy z nas może być świadkiem niebezpiecznego zdarzenia przy przejeździe kolejowo-drogowym. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Kluczowa jest znajomość Żółtej Naklejki PLK!

Będąc świadkiem niebezpiecznego zdarzenia należy niezwłocznie zadzwonić pod numer 112 oraz podać indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Każda sekunda jest na wagę złota, dlatego pamiętaj, aby działać sprawnie i zdecydowanie.

Pierwsza pomoc – najważniejsze kroki

Sytuacji, które mogą wydarzyć się przy przejeździe, jest wiele. Na początek oceń czy jesteś w stanie udzielić pomocy i bezpiecznie zbliżyć się do poszkodowanego. Poniżej przedstawiamy krok po kroku najważniejsze zasady pierwszej pomocy:

1. Oceń stan poszkodowanego i dowiedz się, jakie ma dolegliwości.

2. W razie potrzeby, natychmiast wezwij pomoc medyczną.

3. Jeśli poszkodowany nie reaguje:

  a. Udrożnij drogi oddechowe – połóż rękę na czole poszkodowane lekko odchylając ją do tyłu, a drugą ręką wysuń żuchwę.

  b. Przybliż się do poszkodowanego i sprawdź oddech: obserwuj ruchy klatki piersiowej, poczuj przepływ powietrza na swoim policzku i słuchaj szmerów oddechowych przez około 10 sekund.

4. Jeśli poszkodowany oddycha normalnie:
  a. Połóż go w bezpiecznej pozycji.
  b. Regularnie monitoruj jego oddech, oczekując na przybycie pomocy.

Należy zwrócić uwagę, że po zatrzymaniu krążenia mogą wystąpić chwilowe, głośne westchnienia, które nie są prawidłowym oddechem. Poprawny oddech zaczyna się od dwóch wdechach na każde 10 sekund.

5. Jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO):

  a. Upewnij się, że masz wsparcie.

  b. Wezwij lub poproś świadka o wezwanie pomocy.

  c. Uklęknij obok poszkodowanego.

  d. Złóż dłonie na środkowej części mostka, prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego.

  e. Wykonaj uciski klatki piersiowej o głębokości 6 centymetrów, utrzymując tempo 100 ucisków na minutę. Wykonaj serię 30 ucisków.

  f. Następnie wykonaj 2 oddechy ratownicze: zaciśnij skrzydełka nosa jedną ręką i unieś brodę drugą ręką. Po wzięciu wdechu, użyj swoich ust, aby dostarczyć powietrze do poszkodowanego przez 1 sekundę. Następnie wróć do uciskania klatki piersiowej w sekwencji 30 ucisków i 2 wdechy.

6. Resuscytację krążeniowo-oddechową należy kontynuować do momentu:

  a. Przybycia specjalistycznych służb medycznych.

  b. Powrotu normalnego oddechu poszkodowanego.

  c. Przywrócenia przytomności poszkodowanego.

  d. Wyczerpania się sił     lub wyczerpania organizmu poszkodowanego.

Bardziej zaawansowane techniki

Jeżeli jesteśmy świadkami zderzenia pociągu z samochodem lub dwóch samochodów to wskazana będzie znajomość bardziej zaawansowanych technik. U poszkodowanych należy zawsze podejrzewaćurazu kręgosłupa, dlatego najlepiej, jeżeli ofiara wypadku zostanie wyciągnięta z samochodu przez profesjonalnie do tego przygotowane służby ratownicze, dysponujące odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. W sytuacji, kiedy pozostawienie ofiary naraziłoby ją na utratę życia lub kiedy poszkodowany nie oddycha, należy niezwłocznie wyciągnąć go z samochodu. Jedną z metod, której możemy użyć w tym celu jest chwyt Rauteka. Polega na tym, że osoba udzielająca pomocy opiera się jedną ręką w okolicy mostka poszkodowanego (pod ramieniem), a drugą asekuruje odcinek szyjny trzymając, poszkodowanego za żuchwę w pozycji pionowej. Przemieszczając osobę do bezpiecznego miejsca należy, szczególnie uważać na kręgosłup.  

Inną techniką, która poszerzy nasz wachlarz umiejętności medycznych jest manewr Heimlicha stosowany w przypadku zadławień. W tym celu należy stanąć za osobą poszkodowaną i objąć jej tułów obiema rękami na wysokości pasa. Delikatnie pochylamy dławiącą się osobę do przodu, aby umożliwić wydostanie się ciała obcego z dróg oddechowych. Jedną dłoń zaciskamy w pięść i kładziemy ją na brzuchu ofiary, między pępkiem a dołem klatki piersiowej. Drugą dłonią chwytamy pięść i energicznym ruchem uciskamy przeponę do siebie i ku górze. Ten ruch prowadzi do sprężenia powietrza znajdującego się w drogach oddechowych, co umożliwia wypchnięcie ciała obcego na zewnątrz. 

Odrębnym przypadkiem wypadków jest płonąca odzież Jak sobie z nią radzić? Do jej ugaszenia można użyć własnego ubrania lub innego dużego kawałka materiału lub koca, w ten sposób odcinamy dopływ tlenu, co wygasi ogień. Oczywiście najlepiej jest użyć specjalnego koca gaśniczego. Takiemu zadaniu podoła również zwykła woda. Dodatkowymi środkami bezpieczeństwa, jakie należy stosować przy oparzeniach, jest niedotykanie miejsc oparzenia oraz nieodrywanie odzieży od skóry. 

Dzień Pierwszej Pomocy – dlaczego jest potrzebny? 

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy powstał, aby uświadamiać społeczeństwo o istniejącym problemie, ale także ciągłej edukacji, aby co raz więcej osób było gotowych udzielić niezbędnej pomocy. 

Na przejazdach trzeba zwrócić uwagę na Żółtą Naklejkę PLK. Zawiera indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, co pozwala na błyskawiczną lokalizację miejsca wypadku przez służby ratunkowe. Zgłoszenie pomocy pod numerem 112 na podstawie Żółtej Naklejki PLK daje nam cenne sekundy w celu zabezpieczenia miejsca wypadku. Awarie na przejazdach kolejowo-drogowych możemy też zgłaszać na stronie internetowej "Bezpiecznego Przejazdu" za pomocą formularza „Zgłoś usterkę’’, gdzie podajemy najważniejsze wiadomości dotyczące zdarzenia na przejeździe lub dzikiego przejścia. Ważne podkreślenia jest fakt, że każdy jest zobowiązany się podjąć pierwszej pomocy na mocy artykułu 162. kodeksu karnego.

Dołącz do Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa, którzy znają podstawy udzielania pierwszej pomocy!


Źródła:
https://zdrowie.pzu.pl/poradnik-o-zdrowiu/szczegoly/czym-jest-pierwsza-pomoc-przedmedyczna-zasady-wzywania-pogotowia-i-prowadzenia-RKO

https://upacjenta.pl/poradnik/pierwsza-pomoc-krok-po-kroku-sprawdz-jak-nalezy-jej-udzielic-w-prawidlowy-sposob