Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy już po raz 17.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to ważne święto dla wszystkich, którzy są uczestnikami ruchu drogowego. Są to również imieniny Krzysztofa, który jest patronem kierowców. W ten dzień, w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”, szczególnie zachęcamy do respektowania przepisów drogowych na przejazdach kolejowo-drogowych ale pamiętaj, to tylko symboliczna data. Przepisów drogowych należy przestrzegać na co dzień, a nie tylko od święta.

Uśmiechnięty mężczyzna za kierownicą zapinający pasy.

Oto kilka zasad, które chcielibyśmy Ci przypomnieć w ramach Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Kierowcy w kontekście przepisów związanych z przejazdem kolejowo-drogowym:

1. Stosuj się do znaków drogowych. To główna zasada, jaką należy kierować się będąc uczestnikiem ruchu drogowego. Każdy przejazd kolejowo-drogowy jest odpowiednio oznakowany a tym samym zabezpieczany, o czym należy pamiętać.

2. Respektuj wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tyczy się to zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych. Pamiętaj, że na przejeździe kolejowo-drogowym pierwszeństwo zawsze ma pociąg.

3. Jadąc w korku nigdy nie wjeżdżaj na przejazd kolejowo-drogowy, jeżeli nie masz jak go opuścić. Rogatka może zacząć opadać za kilkanaście sekund, a Ty zostaniesz uwięziony na torach. Kiedy jednak już utkniesz pomiędzy rogatkami, natychmiast wyjedź z przejazdu wybijając rogatkę. W przypadku unieruchomienia pojazdu – wysiądź z niego i dzięki informacjom zawartym na Żółtej Naklejce PLK, która znajduję się od wewnętrznej strony napędu rogatki oraz krzyżu Św. Andrzeja, powiadom odpowiednie służby o sytuacji.

4. Nigdy nie jedź pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Zarówno na drodze, jak i na przyjeździe kolejowo-drogowym, choćby niewielka ilość alkoholu czy innych środków odurzających znacząco wpływa na szybkość reakcji oraz usypia czujność, która w tym miejscu jest niezbędna.

5. Mierz siły, na zamiary. To znane polskie powiedzenie sprawdza się w kontekście przejazdów kolejowo-drogowych idealnie. Czasem warto poczekać dłużej na przejeździe niż spowodować ciężki bądź śmiertelny wypadek.

Mamy nadzieję, że te proste zasady zapadną Ci w pamięć i będziesz ich przestrzegać za każdym razem. Nie narażajmy siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego na utratę zdrowia lub życia. Bądźmy wzorem dla innych kierowców i pokażmy, że bezpieczeństwo na przejazdach ma dla nas ogromne znaczenie!

Dbamy o bezpieczeństwo przez cały rok

Rok do roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do ok. 200 wypadków i kolizji. W ich wyniku życie traci nawet kilkadziesiąt osób. Większość z tych zdarzeń dochodzi do skutku z powodu niezachowania bezpieczeństwa i nieprzestrzegania przepisów przez kierowców. Z tego powodu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą kampanię społeczną „Bezpieczny Przejazd”, mającą na celu zwiększenie świadomości u kierowców. Tylko przestrzeganie przepisów może zagwarantować bezpieczeństwo na drogach i przejazdach kolejowo-drogowych.