Dzień Bezpiecznego Kierowcy

25 lipca br. w Dniu Św. Krzysztofa – patrona kierowców, już po raz 16. będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Rozwaga za kierownicą jest ważna przez cały rok, a zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy ruch na drogach jest znacznie większy. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, żeby każdego dnia bezpiecznie dojechać do celu?

Grafika: ikona kartki z kalendarza i samochodu z podpisem Dzień bezpiecznego kierowcy.

Z naszych danych wynika, iż w zeszłoroczne wakacje na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do ponad 20 proc. mniej wypadków oraz odnotowano ośmiokrotnie mniej ofiar niż w roku poprzednim. W lipcu i sierpniu 2020 roku na przejazdach zdarzyły się 23 wypadki, w tym 21 z udziałem pojazdów oraz 2 z udziałem pieszych. W 2019 r. w tym samym okresie było 30 zdarzeń, w tym 26 z pojazdami. Ośmiokrotnie mniej osób zginęło podczas ubiegłorocznych wakacji w porównaniu z rokiem 2019! Dwa lata temu w wakacje odnotowano 16 ofiar śmiertelnych, w ubiegłym roku tylko 2. Dane te pokazują, że kierowcy z roku na rok zachowują coraz większą rozwagę podczas sezonu letniego. 1 O uważnym zachowaniu w podróży ma przypominać Dzień Bezpiecznego Kierowcy, obchodzony już od 16 lat w Dniu Św. Krzysztofa (25 lipca) – patrona kierowców.

Najważniejsze zasady ratujące życie

Przed wyruszeniem w każdą podróż zawsze warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady ratujące życie! O czym powinien pamiętać każdy kierowca wsiadający za „kółko”?

  • Nawet jeśli rogatki są podniesione, zatrzymaj się przed przejazdem kolejowym i upewnij się czy nie nadjeżdża pociąg.
  • Pamiętaj, że zaraz po tym, jak pociąg opuści przejazd kolejowo-drogowy, nie możesz wjechać od razu na tory, zaraz za nim może jechać kolejny.
  • Nigdy nie przejeżdżaj slalomem pomiędzy opuszczonymi rogatkami.
  • Jadąc w korku nigdy nie wjeżdżaj na przejazd kolejowo-drogowy, jeżeli nie masz jak go opuścić. Rogatka może zacząć opadać za kilkanaście sekund, a Ty zostaniesz uwięziony na torach.
  • Kiedy już utkniesz pomiędzy rogatkami, wysiądź z auta i dzięki informacjom zawartym na Żółtej Naklejce PLK powiadom odpowiednie służby o zdarzeniu.
  • Jedź wolniej! Pędząc samochodem z dużą prędkością nie zdążysz odpowiednio zareagować, nawet, jeśli zauważysz nadjeżdżający pociąg.

Pamiętaj, zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa nie narażasz siebie i innych na utratę zdrowia lub nawet życia!

Pamięć o bezpieczeństwie na całym świecie

Nie tylko w Polsce obchodzimy dzień, który ma przypominać o bezpieczeństwie na drogach. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło pierwszy Światowy Tydzień Bezpieczeństwa na Drodze, który celebrowano w roku 2007 (23-29 kwietnia). Skierowany był głównie do młodych użytkowników dróg, w szczególności do niedoświadczonych kierowców. W tym roku odbyła się już szósta edycja akcji (17-29 maja). Również w 2005 roku ONZ ustanowiło Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, obchodzony corocznie w 3. niedzielę listopada.

Wspieramy bezpieczeństwo przez cały rok

Rok do roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do ok. 200 wypadków i kolizji. W ich wyniku życie traci nawet kilkadziesiąt osób. Większość z tych zdarzeń dochodzi do skutku z powodu niezachowania bezpieczeństwa i nieprzestrzegania przepisów przez kierowców. Z tego powodu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą kampanie społeczną „Bezpieczny Przejazd”, mającą na celu zwiększenie świadomości u kierowców. Tylko przestrzeganie przepisów może zagwarantować bezpieczeństwo na drogach i przejazdach kolejowo-drogowych.


1 https://www.bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail///plk-na-przejazdach-w-wakacje-mniej-wypadkow-wiecej-edukacji-i-prewencji/