Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa podczas Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach apelują o „słuchanie głosu rozsądku”.

Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych oraz zdarzenia związane z przebywaniem nieuprawnionych osób na terenach kolejowych stanowią ok. 70% wszystkich zdarzeń na sieci kolejowej. W celu zwiększania świadomości społeczeństw w tym zakresie – co roku na początku czerwca kolejarze z całego świata przypominają użytkownikom przejazdów kolejowo-drogowych o zasadach bezpiecznego pokonania torów.

Pojazdy oczekujące przed przejazdem, przedstawiciele kampanii rozdający ulotki kierowcom w samochodach.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa na Przejazdach obchodzony jest 9 czerwca. Podobnie jak w latach poprzednich Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. apelują do użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych o przestrzeganie przepisów i „słuchanie głosu rozsądku” podczas akcji informacyjno-prewencyjnych na ponad 50 przejazdach w całej Polsce (m.in. w Dąbrowie Górniczej, Drzewicy, Kluczborku, Koluszkach, Komornikach, Lubinie, Nowej Wsi Ełckiej, Opolu, Ostrowie Wielkopolskim, Pilawie, Pucku, Rajczy, Szczecinie, Świnoujściu, Unieszewie, Warce, Wasilkowie, Wiernej Rzece, Wrocławiu, Zielonej Górze).

Podstawowe zasady zapewniające bezpieczny pokonanie przejazdów kolejowo-drogowych:

Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja zabrania wjazdu na przejazd, gdyż zbliżający się pociąg może wjechać na przejazd nawet za
30 sekund. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.

Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu.

Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędy to m.in. ignorowanie czerwonego światła, niestosowanie się do wskazań znaku stop, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki.

Jak się zachować w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Postępowanie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia – sposób wyłamania rogatki – ilustruje film zrealizowany w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”:

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z Żółtej Naklejki PLK dzwoniąc na numer alarmowy 112. Przykładowa rozmowa osoby zgłaszającej incydent na przejeździe na numer alarmowy 112:

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie!

Naklejki umieszczone na każdym przejeździe kolejowo drogowym mają trzy ważne numery. Są nimi: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa jego położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z naklejki należy skorzystać m.in. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Do tej pory (06.2018 r. – 05.2022 r.) odebrano już 20 878 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 607 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji, wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 1 404 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

Na liniach eksploatowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest ok. 11 tyś. przejazdów oraz przejść w poziomie torów. Każdy obiekt jest odpowiednio zabezpieczony zgodnie z przepisami i – przy właściwym działaniu kierowców, rowerzystów i pieszych oraz zachowaniu szczególnej ostrożności – gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów. Kolejarze przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: