Strażnicy bezpieczeństwa przy torach made in USA

Operation Lifesaver Authorized Volunteers (OLAV) to grupa wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i wysiłek na rzecz poprawy bezpieczeństwa przy torach kolejowych. Działając tworzą organizację Operation Lifesaver która skupia się na edukacji mieszkańców USA w zakresie bezpiecznego zachowania w okolicach infrastruktury kolejowej.

Logotyp organizacji Operation Lifesaver

Operation Lifesaver, organizacja non-profit, powstała w 1972 roku w Stanach Zjednoczonych. Grupa ta składa się z różnych osób, takich jak emerytowani pracownicy kolejowi, nauczyciele, rodzice, studenci, bliscy ofiar wypadków kolejowych i wszystkich tych, którzy czują powołanie do propagowania świadomości na temat zagrożeń związanych z torami kolejowymi.[1]

 

 

 

Cele Operation Lifesaver Authorized Volunteers

 1. Edukacja społeczeństwa: głównym celem jest dostarczenie informacji i edukacja społeczeństwa na temat bezpieczeństwa w obszarze kolejowym. Poprzez różnorodne działania edukacyjne, OLAV stara się zwiększyć świadomość o ryzykach związanych z nieprawidłowym zachowaniem w pobliżu torów.
 2. Zmniejszenie liczby wypadków: OLAV działa w oparciu o przekonanie, że edukacja może istotnie przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków przy torach kolejowych. Poprzez skierowane przeszkolenia i kampanie społeczne, OLAV stara się minimalizować niebezpieczeństwo związane z ignorowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.
 3. Partnerstwo ze społecznością lokalną: OLAV stara się nawiązywać współpracę z lokalnymi społecznościami, szkołami i innymi instytucjami. Poprzez partnerstwo z lokalnymi liderami i organizacjami, ochotnicy są w stanie dotrzeć do szerszej publiczności, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa przy torach kolejowych.[2]

 

Korzyści płynące z działalności OLAV

 1. Zwiększenie świadomości: Działania OLAV prowadzą do zwiększenia świadomości społecznej na temat ryzyk związanych z ruchem kolejowym, co w efekcie przyczynia się do redukcji liczby wypadków.
 2. Społeczna odpowiedzialność: Zaangażowanie OLAV to wyraz społecznej odpowiedzialności, gdzie ochotnicy aktywnie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w społecznościach, w których działają.

Postulaty wolontariuszy OLAV

W Stanach Zjednoczonych co 3 godziny dochodzi na torach do zderzenia z pojazdem lub osoba zostaje potrącona przez pociąg. Rezultat jest zawsze taki sam – poważne obrażenia, a nawet śmierć.

Zgodnie z przesłaniem kampanii Operation Lifesaver: Nie pozwól, abyś Ty lub Twoi bliscy stali się statystyką! Każdy może pomóc ratować życie! Prosimy o zobowiązanie się do podejmowania przemyślanych i trafnych decyzji w pobliżu torów i pociągów. Złóż przyrzeczenie dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół[3]. Następnie podziel się tymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa na kolei ze swoimi bliskimi.

 1. Zawsze spodziewaj się pociągu! Pociągi są cichsze i szybsze niż myślisz, mogą jeździć po każdym torze, o każdej porze, z dowolnego kierunku i nie kursują zgodnie z rozkładem naszych przyzwyczajeń.
 2. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku w dowolnym momencie. Mogą zatrzymać się po ponad mili to ponad 18 boiskach piłkarskich (przypis red. 1800 m)[4]
 3. Nigdy nie chodź po torach kolejowych ani obok nich. To nielegalne i niebezpieczne.
 4. Jedynym bezpiecznym miejscem do przechodzenia przez tory są wyznaczone przejścia publiczne z rogatkami, czerwonymi światłami lub labiryntem. Przekraczanie torów gdziekolwiek indziej jest nielegalne.
 5. Nigdy nie próbuj pokonać pociągu! Nigdy nie mijaj świateł ani nie omijaj opuszczonych rogatek. Zawsze czekaj, aż światła przestaną migać, a rogatki zostaną całkowicie podniesione. Poczekaj z przejściem, aż będziesz wyraźnie widzieć w obu kierunkach. Wiele torów może oznaczać wiele pociągów.
 6. Trzymaj się z dala od mostów kolejowych i estakad. Trzymaj się z dala od tuneli kolejowych. To jest miejsce przeznaczone tylko dla pociągu.
 7. Pociągi mają pierwszeństwo przez 100% czasu jazdy: przed pojazdami uprzywilejowanymi, samochodami, policją i pieszymi.
 8. Pociąg może wystawać na trzy stopy (przypis red. ok. 90 cm) lub więcej poza skrajną szynę. Bezpieczną strefę wyznaczają znaki: sygnalizacja świetlna, krzyż św. Andrzeja lub rogatki.
 9. Nigdy nie rób zdjęć ani nie nagrywaj filmów na torach. Jest to niebezpieczne i nielegalne. Złudzenie optyczne utrudnia określenie odległości pociągu od Ciebie – i jego prędkości. Pociągi nie mogą się szybko zatrzymywać. Zanim maszynista zobaczy osobę lub pojazd na torach, może być już za późno na zatrzymanie pociągu.
 10. Zachowaj czujność wokół torów kolejowych, unikaj rozpraszaczy uwagi. Bez SMS-ów, bez słuchawek i innych rozpraszaczy, które uniemożliwiłyby usłyszenie zbliżającego się pociągu.[5]
 11. Mokre tory kolejowe mogą być śliskie. Zejdź z roweru i przeprowadź go przez tory. Przechodź przez tory, nie przejeżdżaj przez nie, aby uniknąć poślizgu.[6]
 12. Jeśli utkniesz na torach, UCIEKAJ! ZNAJDŹ NIEBIESKO-BIAŁY ZNAK. Zadzwoń pod numer podany na niebiesko-białym znaku (red. odpowiednik #ŻółtaNaklejkaPLK) Systemu Powiadamiania Ratunkowego 119 (red. polski odpowiednik to Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112) i przekaż dyspozytorowi numer identyfikacyjny przejazdu.

#SaveLivesTell5

W ramach Operation Lifesaver realizowany jest szereg kampanii. Save Lives Tell 5 należy do jednej z nich. Zachęca OLAV, aby stali się aktywnymi uczestnikami bezpieczeństwa kolejowego w swoich społecznościach, dzieląc się swoimi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa kolejowego ze swoimi bliskimi. Ratuj życie powiedz 5 członkom swojej rodzinie i przyjaciołom, poproś tych 5 osób, aby powiedzieli kolejnej 5-tce, a ta 5-tka, aby powiedziała następnej 5-tce. Pomóżcie zachować bezpieczeństwo w pobliżu torów kolejowych i przekazuj wiadomość dalej! Razem możemy zmienić statystyki i uratować życie.[7]

Podsumowanie

Operation Lifesaver Authorized Volunteers pełnią kluczową rolę w kształtowaniu świadomości społecznej w USA na temat bezpieczeństwa przy torach kolejowych. Poprzez edukację i współpracę z lokalnymi społecznościami, OLAV wspiera długofalowe cele poprawy bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Działalność tej grupy ochotników przyczynia się do realnego zmniejszenia liczby wypadków i zwiększenia ogólnej świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z ruchem kolejowym.

Pozostałe materiały informacyjne można zobaczyć na mediach społecznościowych organizacji: https://www.facebook.com/operation.lifesaver oraz na stronie internetowej http://www.oli.org.

 

W Polsce w ramach "Bezpiecznego Przejazdu" działają Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa. Twoje zaangażowanie w kampanię może przyczynić się do tworzenia bezpieczniejszej przyszłości. Rola Ambasadorki/Ambasadora Bezpieczeństwa to szansa przynosząca korzyści Tobie i Twojej społeczności. Dołącz tu już dziś do skutecznych działań i wspieraj budowanie bezpieczniejszej przyszłości.