Dzisiaj bez samochodu – rowerem lub pieszo!

Po polskich drogach w 2020 r. jeździło ponad 25 mln samochodów osobowych. Choć wiele osób decyduje się na ten środek lokomocji ze względu na wygodę, to równocześnie coraz częściej dostrzegamy, że korzystanie z aut negatywnie wpływa na środowisko, a dla samych użytkowników może stanowić problem, np. ze względu na korki i wydłużający się czas podróży. W Światowy Dzień bez Samochodu zachęcamy do wybierania innych środków lokomocji i radzimy, jak bezpiecznie przekraczać tereny kolejowe rowerem lub pieszo.

Grafika ozdobna dla dnia bez samochodu

Impuls do podjęcia debaty publicznej na temat nadmiernego używania samochodów pojawił się już w latach 70. XX w. To wówczas – kiedy nastąpił kryzys naftowy, a cena baryłki ropy biła rekordy – dostrzeżono problem wykorzystywania paliw w gospodarkach wysoko uprzemysłowionych. Inicjatywy związane z polityką aktywnego ograniczania ruchu samochodów wcielono w życie pod koniec XX w. – w 1998 r. we Francji zapoczątkowano obchody Dnia bez Samochodu, w roku 2000 ustalono, że na całym świecie to właśnie 22 września będzie dniem zachęcania do poruszania się środkami transportu innymi niż samochody. Dziś święto jest obchodzone w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i stanowi jego zwieńczenie. Co roku w wydarzeniu bierze udział wiele miast – również polskich – które w tym dniu zapewniają kierowcom bezpłatny transport miejski. My zachęcamy również do poruszania się rowerem i pieszo!

Niezależnie od tego, czym zastąpimy samochód, na naszej drodze możemy się natknąć na przejazdy kolejowo-drogowe. Przekraczanie ich rowerem lub pieszo jest dziecinnie proste, jeśli zapamiętamy kilka zasad i będziemy je stosować na co dzień.

Drogi rowerzysto! Zawsze kiedy zbliżasz się do przejazdu kolejowo-drogowego zachowaj szczególną ostrożność i koncentrację. Przed każdym przejazdem zatrzymaj się i upewnij, czy z lewej lub z prawej strony nie nadjeżdża pociąg. Równie istotne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, kierowanie się znakami drogowymi i stosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej. Dlatego kiedy tylko widzisz zamykające się rogatki i czerwone światło migające na sygnalizatorze, zatrzymaj się i poczekaj aż pociąg przekroczy przejazd kolejowo-drogowy. Dopiero wtedy, kiedy zgasną światła na sygnalizatorze, możesz bezpiecznie przekroczyć tory. Przechodzenie pod zamkniętymi rogatkami lub ich omijanie slalomem mogą kończyć się tragicznie, ponieważ pociąg nie może skręcić ani ominąć przeszkody na torach.

Drogi przechodniu! Zawsze przekraczaj tory w wyznaczonym miejscu. W Polsce tworzą się dziesiątki nielegalnych tzw. dzikich przejść, stanowiących skrót dla mieszkańców osiedlonych niedaleko infrastruktury kolejowej. Z czasem w takich miejscach tworzą się wydeptane ścieżki, które mogą sugerować innym osobom miejsce przeprawy przez tory. Nie daj się jednak zwieść – torowisko nie jest przystosowane do ruchu pieszych. Wystarczy chwila nieuwagi, poślizgnięcie się, utknięcie nogi… Wybieraj tylko wyznaczone i oznakowane przejścia, wyposażone w sygnalizację świetlną, rogatki, kołowrotki, barierki lub labirynty. Nie omijaj zamkniętych rogatek lub półrogatek – pociąg może nadjechać w każdej chwili.

Dane statystyczne na podstawie: Komenda Główna Policji. Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe W Polsce w 2020 roku, Warszawa 2021, s. 5.